Gazze’de salgın hastalık riski artıyor

Gazze'de salgın riski

Sağlık Bakanlığına bağlı Salgın Hastalıklarla Mücadele Müdürü Rami el-Abadile, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi sakinlerinin kullandığı su kaynaklarının ciddi şekilde kirlendiğine dikkat çekti.

SALGIN HASTALIKLAR

Abadile, İsrail’in saldırıları öncesinde su kaynaklarının düzenli olarak arıtıldığını hatırlatarak, “Ancak şu anki durumda, sürekli bombardımanlar nedeniyle su temini ve arıtma süreçleri aksıyor. Bu durum, salgın hastalıkların hızla yayılma riskini artırıyor” şeklinde konuştu.

“Elektriklerin kesik olması sebebiyle kuyulardan elde edilen sular kirli olarak dağıtılıyor. Bir haftadan beri suların kirli olarak kullanılması nedeniyle barınma merkezlerindeki çocuklarda ishal vakaları artmaya başladı. İsrail’in bölgeye düzenlediği saldırıların beraberinde getirdiği zorunlu göç dalgası nedeniyle Gazzelilerin kişisel temizliklerini yapamadığını ve buna bağlı olarak da çeşitli cilt hastalıklarının görüldüğünü , ayrıca  günlük ortalama 2 bin tonu aşan çöplerin de birikmeye ettiğini çöplerin toplanamaması ve temiz suya erişim sorununa bağlı olarak gelecek günlerde Gazze Şeridi’nde kolera ve benzeri tehlikeli salgın hastalıkların yayılmasından endişe ettiklerini vurgulayarak devam eden saldırılardan dolayı çocukların aşı takvimlerinin de sekteye uğradığını” açıkladı.

Gazze’de salgın hastalık riski artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!