Evrensel Gazetesi için dayanışma yemeğinde buluştular

featured

‘KARANLIĞIN ORTASINDA ÇIKTI’

Dersim’de Evrensel Gazetesi ile dayanışma amacıyla düzenlenen yemekte konuşan Dersim Muhabiri Orhan Kurul, gazetenin kuruluşundan bugüne insan hakları ve demokrasi konusunda asla taviz vermeyen bir çizgide habercilik yaptığına vurgu yaparak şunları konuştu: “’90’lı yılların başında başta bölge olmak üzeri birçok ilde faili meçhul cinayetler yaşandı, işkenceler yapıldı, köyler boşaltıldı, insanlar kaybedildi ve bu süreçte Evrensel Gazetesi yaratılmak istenen karanlık ortama ışık olmaya çalıştı ve tarafını hep belli etti ve karanlığa ışık olma yolunda çok önemli haberlere imza atarak ilkelerinden taviz vermeyecek şekilde zor şartlarda yayın hayatına devam etti. Gazetemiz Evrensel 27 yıldır da işçilerden, emekçilerden, köylülerden, kadınlardan, gençler tarafından yer alan bir çizgisiyle bugünlere kadar geldi.”

‘BU KUŞATMAYI YALNIZ BAŞIMIZA AŞAMAYIZ’

Evrensel Gazetesi’nin 27 yılda ciddi zorluklara ve baskılara maruz kaldığını belirten Kurul konuşmasına şöyle devam etti:  “Her gün yeniden hayatı örgütlemenin bir parçası olarak çıkmaya devam etti ama. Sizler de biliyorsunuz ki Evrensel’in sırtını dayadığı bir sermaye grubu yok. Gücünü, cüretini emekçilerden, işçilerden köylülerden alıyor. Her birimizin ekonomik olarak ciddi zorluklar yaşadığı çok açık. Ağırlaşan kağıt alımı ve dağıtım maliyetleri, iktidarın Basın İlan Kurumu eliyle sürdürdüğü ilan ambargosuyla birleşince bizim için her gün biraz daha fazla zorluk ve engel çıkıyor önümüze. Bu kuşatmayı bizler yalnız başımıza aşamayız.  Evrensel çıktığı ilk günden bugüne okurları ile hep dayanışma içinde oldu. Evrensel dostları hep gazetelerine en zor günlerinde yardım etti ve gazetelerine sahip çıktılar. Evrensel okurlarıyla hep ayakta kalmayı başaran büyük zorluklar atlatan bir gazete olmuştur. Bayiden alınan her Evrensel, halkın gerçekleri öğrenme mücadelesi bakımından büyük bir değer taşıyor.”

‘EVRENSEL GAZETESİ HER ZAMAN İŞÇİNİN YANINDA OLDU’

Dayanışma yemeğinde konuşan enerji sektöründe çalışan işçi Onur Korkmaz Evrensel Gazetesi’nin hep işçinin ezilenin yanında olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Her dara düştüğümüzde yanımızda olan, bize yetişen, soluk olmamızı sağlayan  Evrensel Gazetesi’nin haberleri ile  sesimizi hep duyurduk. Bundan sonra da işçinin sesi olacak Evrensel Gazetesi ile dayanışmamız hiçbir zaman bitmeyecek.

‘KÜLTÜR HAYATIMIZA ÇOK ŞEY KATTI’

Dayanışma etkinliğinde kısa bir konuşma yapan Müzisyen Metin Kahraman Evrensel Gazetesi’nin kültür ve sanat anlamında çok önemli bir kaynak olduğunu ve kültürümüzün yaşaması için önemli haberler yaptığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Ben Evrensel’in geçmişine tanığım. Evrensel Gazetesi’nin kültür hayatımıza çok şey kattığını biliyorum. Önemli bir kültür taşıyıcısı oldu. Kültün sanat anlamında Türkiye’de örnek olacak yayınları haberleri oldu bu amaçla hepimiz Evrensel Gazetesi ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.”

Etkinlik Metin Kahraman, Özkan Zülfikar ve Ömer Fırtına’nın söylediği türkülerle son buldu.

Evrensel Gazetesi için dayanışma yemeğinde buluştular

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!