Madenin siyanür borusu patladı: 20 ton siyanürlü solüsyon Fırat’a aktı

featured

Altın madeni yetkilileriyle yapılan telefon görüşmesi sonucu siyanür ve sülfürik asit taşıyan borunun patladığı iddiası doğrulandı. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. Boru patlamasının ardından bölgeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Trabzon’dan gelen uzman ekipleri bölgeden numune aldı ancak sonuçlara ilişkin açıklama yapılmadı.

Altın madeninin işletmesini yürüten Anagold Madencilik Türkiye Sorumlu Müdürü Burhanettin Şahin, “Çıkan haberler tamamen asparagas. Bu haberi çıkaran yayan insanlar ile ilgili tamamen kanuni haklarımızı kullanacağız. Tamamen yalan ve yanlış bilgi. Patlayan boru ve konu soruşturuluyor bilgi veremem” dedi.

Siyanür iddialarına ilişkin de konuşan Şahin, “Şu an bu konuyla ilgili çevre bakanlığı yetkilileri çalışıyor. Söylenenlerin yüzde 99’u doğru değil. Cumhuriyet Savcılığı ile Çevre Bakanlığı’nın yürüttüğü soruşturma var onun sonucunu bekleyelim”

‘Siyanür Fırat Nehri’ne aktı’ iddiası

Madenin kapatılması için mücadele veren ve madenin olduğu bölgede yaşayan Sedat Cezayirlioğlu, tonlarca siyanürün patlayan borudan boş araziye, oradan ise bir dereye ve son olarak Fırat Nehri üzerinden İliç Barajı’na aktığını öne sürdü.

Cezayirlioğlu şunları söyledi:

“Şu an zararın boyutunu bilmiyorum. Burada yüzlerce litre siyanürden bahsediyorum. Suç duyurusunda bulundum. Savcılık el koydu, savcılık yetkilileri ve jandarma ekipleri dün madende inceleme yaptılar. Beklenen felaket Türkiye’nin Çernobil’inde yaşandı. Şu anda Fırat Nehri siyanür akıyor. Bu nehir, Keban Barajı’nı, Atatürk Barajı’nı, Karakaya Barajı’ nı besliyor. Bu maden acilen kapatılmalı”

BAKANLIK MÜFETTİŞLERİ MADEN OCAĞINDA

20 Haziran 2022 gece yarısı İliç altın madeninde siyanür taşıyan borunun patlaması sonrası saatlerce siyanürlü ve zehirli suların araziye akarak Fırat Nehri’ne ulaştığı iddialardan sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlatarak maden ocağına 2 bakanlık müfettişi ile birlikte bir daire başkanının maden ocağına gönderdi. Bakanlık müfettişlerinin şu an maden ocağına oldukları ve çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

TUTANAKLARI MUNZUR PRESS ELE GEÇİRDİ

İliç altın madeninde 20 Haziran gece yarısı  siyanür taşıyan boru hattında meydana gelen patlama sonrası çevre aktivisti Sedat Cezayirlioğlu’nun suç duyurusundan sonra   İliç Kaymakamlığı tarafından bölgeye gönderilen jandarma ve teknik ekibin tuttuğu olay yeri tutanağına MunzurPress ulaştı. Tutanakta, siyanür borusunun patladığı ve siyanürlü suyun boş araziye aktığı tutanak altına alındığı görülüyor. Tutanakta yer alan bilgilere göre siyanür taşıyan boru hattında gece  02.45’te patlama  olduğu ve sabah 05.00’e kadar boş araziye yaklaşık 20 metreküp siyanürlü solüsyonun aktığı kayıt altına alınıyor. Tutanakta araziye akan siyanür 20 metreküp olarak verilse de bu miktarın 20 tondan fazla olduğu belirtiliyor.
Ferit DEMİR/ERZİNCAN

Madenin siyanür borusu patladı: 20 ton siyanürlü solüsyon Fırat’a aktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!