Erdal Erzincan: İBB’de Konser Vermeyeceğim

Kürt müziğinin çeşitliliğini ve farklılığını Alman kamuoyuna tanıtmak üzere Hamburg’da dünyaca ünlü konser salonu Elphilharmoni’de üç gün süren ‘Kürdistan müzik festivalinde sanatçı Erdal Erzincan ve İranlı kemençe sanatçısı Kayhan Kalhor bir konser verdi.

Konser sonrası sanatçı Erdal Erzincan ‘X’ adlı sosyal medya platformunda (eski adi Twitter olan) Hamburg’daki konser ile ilgili bir yorum paylaştı. Yorumunda şunları dile getiriyor: ‘Korkmayın bu konseri İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) düzenlemedi. Rahat olun, bir daha IBB de konser vermeyeceğim.’

Sanatçı Erdal Erzincan X hesabından yaptığı son paylaşımda ‘ Twitlerimi silmek zorunda kaldım. Konuyu yanlış yere çekenlerden ötürü. Verdiğim sözleri bilenler not edebilir.’ ifadelerini paylaştı.

SANATÇI KİMLİĞİMİ ÖN PLANA ÇIKARMAK İSTİYORUM

’20-30 kişinin başını çektiği bir sanatçı grubu var. Bu grup kendieri İBB’de konser veremedikleri için hakkımızda asılsız iddialar yayıyor. Benim konserlerimin İBB ile hiçbir alakası yok. Siyasi olarak da ne İmamoğlu’ndan, ne Kılıçdaroğlu’ndan, ne AKP’den bir beklentim var. Ben sanatçıyım. Bağımsızım. Hayatını sadece müziğe adamış bir sanatçıyım. Sanatçı kimliğimle ön plana çıkmak istiyorum.’ 

AVRUPA MÜZİĞİ ANADOLU MÜZİĞİ İLE YENİ YENİ TANIŞIYOR

Hamburg’daki konserden çok etkinlendiğini de sözlerine ekleyen Erzincan ‘Alman müziğinin son on beş yıldan beri Anadolu müziğine ilgisi var. Afrika, Latin Amerika vs. ile tanışan Avrupa müziği Anadolu müziğinin tınısını yeni yeni keşfediyor’ şeklinde açıklamada bulundu.

Avrupa’daki müziğe olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz? şeklindeki soruyu da Erzincan şöyle yanıtladı: ‘Türkiye’de müzik sadece işin sanat yönüyle değil, maalesef siyasi beklentiler üzerinden yürütülüyor. İşin içine siyaseti koyan bir kitle var. Oysa müzik herşeyin üzerindedir. Müziğin ve dolayısıyla sanatın olduğu yerde siyasi çekişmelere de ihtiyaç duyulmayacağına inananlardanım. Sanatı da bu şekilde algılamak gerekiyor.’Erzincan yarın da Londra’da konser verecek. 

Kaynak: Avrupa Postası

Erdal Erzincan: İBB’de Konser Vermeyeceğim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!