‘4 günlük elektrik faturası 55 bin lira: 7 tane danamı sattım’

featured

Evren Demirdaş/Elazığ 

Elazığ’ın merkeze bağlı Kuzova bölgesinde pancar ekimi yapan yüzlerce çiftçi elektrik faturaların altından kalkamıyor. Bölgedeki 6 köye gelen 7 milyon 300 bin liralık elektrik faturasından dolayı çiftçiler dert yanarken bir başka pancar ekimi çiftçisi olan 2 çocuk annesi Nilay Balağ, daha önce 375 bin lira elektrik faturası geldiğini ve çok zor şartlarda borcunu ödeyebildiğini belirterek, “Yetkililer ne telefonlarımıza, ne mesajlarımıza cevap veriyorlar. Nisan ayından beri yaşadığımız mağduriyetleri yetkililere duyurmak için eylemler yapıyoruz ama maalesef hiçbiri söyledikleri sözleri tutmadılar.” dedi. 

“55 bin TL elektrik faturası geldi ödemek için 7 danamı sattım”

Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını belirten iki çocuk annesi Nilay Balağ, “Bu yıl pancar ekimi yaptık zaten iki üç yıldır ekiyoruz ancak, bu yıl çok sıkıntı yaşadık. Bize gelen elektrik faturalarınu ödemek için 12 tane danamdan 7’sini sattım. İlk faturayı ödedikten sonra şimdi gelmiş bana 365 bin TL. Ben bu faturayı ödeyemeyeceğim. Biz çok büyük sıkıntı içerisindeyiz lütfen büyüklerimiz bizlere yardım etsinler. Bu elektrik faturasını vermeyelim demiyoruz. Lütfen yardım edin bize ve bunu uygun bir fiyata getirin biz ödemeye gene razıyız. Geçen ay sadece 4 günlük elektrik faturası kullandık 55 bin lira elektrik faturası geldi ve bu borcu ödemek için 7 danamı sattım, geriye kalanla ise işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Traktörüm hala bankaya rehinli traktörümü ve danalarımı da satsam bu faturaların altından kalkamayız. Eğer böyle devam ederse ne hayvancılık yapabileceğiz ne de çiftçilik. Çünkü gübre fiyatları çok pahalı, pancarla birazcık kalkınmaya çalışmıştık ama bu elektrik faturalarından dolayı artık o da olmayacak. Pancar ekimini de bırakacağız çünkü borçların altından kalkamadığımız için bazı işçilerimizi de göndermek zorunda kaldık” diye konuştu.

“Yetkililerinin sorunlarımıza duyarsız kalması hoş bir şey değil”

‘Ben bu mağdurlardan sadece binde biriyim’ diyen Balağ, “Ama yine de ayakta kalmaya çalışıyorum. O kadar zor durumda olan insanlar var ki karpuz ekmek için tarla aldı, traktör aldı ancak maliyetleri karşılayamadığı için hepsini satıyor. Bu yıl emeğimizin karşılığını alamayacağız, arpa ektik arpanın fiyatı düştü benim zaten tarlam yok tarlayı kiralıyorum. Arpa fiyatları düşünce, pancarda da elektrik faturaları çok yükselince elimizde bir şey kalmıyor. Bu mağduriyetlerimize yetkililerin duyarsız kalması hiç hoş bir şey değil. En azından şu an bize bir yardım edebilirler. Ne telefonlarımıza ne mesajlarımıza cevap veriyorlar. Nisan ayından beri yaşadığımız mağduriyetleri yetkililere duyurmak için eylemler yapıyoruz ama maalesef hiçbiri söyledikleri sözleri tutmadı. Artık yapacak bir şeyimiz yok şehre gidemeyiz burada sürünüp duracağız.” ifadelerini kullandı.

‘4 günlük elektrik faturası 55 bin lira: 7 tane danamı sattım’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!