Kurban sakatatıyla beslenen ayılar Düzgün Baba’da

featured

Kesilen kurban sakatatları doğaya bırakılıyor: Onlarca ayı cemevine karnını doyurmaya geliyor

Dersim’de, alevi inancında önemli yere sahip Düzgün Baba Dağı’nı görmeye ve ziyaretinde kurban kesmeye gelen vatandaşların kurbanlarının sakatatları ayılar için doğaya bırakılıyor. Her akşam saatinde sayıları 10’u bulan ayılar Cemevi’ne geliyor ve karınlarını doyuruyor.

Nazımiye ilçesinde, Alevi vatandaşlar tarafından kutsal kabul edilen Düzgün Baba ziyaretini her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor. Günübirlik turlarla bölgeye gelenler, ilk olarak Düzgün Baba Dağı’nın iki farklı noktasında yer alan cemevlerini ziyaret ediyor. Ziyaretçiler, yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün sonunda 2 bin 100 rakımlı dağın zirvesine ulaşıyor. Zirvedeki mağaraları ve kutsal sayılan alanları gezen ziyaretçiler, kentin inanç ve kültürel değerleri hakkında bilgi sahibi oluyor. Daha sonra Cemevi’nde kurbanlar keserek adaklar adanıyor. Ziyaretgahta kesilen kurbanların sakatatları başta ayılar olmak üzere kurt, tilki ve çakalların beslenmesi için doğaya bırakılıyor. Sayıları bazen onları bulan ayılar, ziyaretçilerin gitmesi ve karanlığın çökmesiyle ağır ağır Cemevi’nin kurban kesim yerine doğru geliyor. Kesilen kurbanlardan arta kalan sakatatları yiyerek karınlarını doyuran ayılar, Cemevi sakinlerinin kendilerini izlemesinden de rahatsızlık duymuyor.

‘BİZ DOĞADAKİ TÜM CANLILARA SAYGI DUYAR KUTSAL OLARAK BAKARIZ VE ONLARI KORURUZ ‘

Cemevi dedesi Kazım Açıktepe, sakatatları ayıların ve diğer yaban hayvanlarının karnını doyurması için doğa bıraktıklarını söyleyerek, “Burası Nazimiye Düzgün Baba Cemevi. Rakım olarak 1500 civarı ancak türbenin olduğu yer 2 binin üzerinde. Burada yol hizmetini yürütüyorum. Aleviler buraya dilek ve muratları için mutlaka her yıl burayı ziyaret ederler, kurbanlar keserler. Ayakkabılarını çıkararak yalın ayak mekana kadar yürürler. Gelen kurbanlar mezbahanede kesiliyor. Kurbanların sakatatları bir boruyla kesimhaneden 500 metre aşağıya bırakılıyor. Güneş batmaya yakın ve akşam saatlerinde 30’a yakın ayı, kurt, tilki oraya geliyor. Ama ayılar her gün çoğunlukla geliyor ve onları yiyerek karnını doyuruyor. Son zamanlarda kurban sayısı ziyaretçilerden dolayı azaldığı için cemevinin etrafındaki çöp konteynırlarına gelip onlarla uğraşıyorlar. Aleviliğe hak, insan ve doğa olarak bakılır. O yüzden bizde cümle varlık kutsaldır. Biz doğadaki tüm canlılara saygı duyar kutsal olarak bakarız ve onları koruruz. Doğadaki cümle varlığı hakkın bizlere bir parçasıdır diye görüp ona göre saygı ile yaşamaktır bizim inancımız. Bizim büyüklerimiz, dedelerimiz ilkin cemi cümleye sonra da yabandaki kurdu aç, yılanı derisiz, börtü böceği aç bırakma onları yüzü suyu hürmetine cümle aleme sağlık, huzur ve mutluluk ver. Ondan sonrada bizim hanemize meyman ol bizlere sağlık, huzur ve mutluluk ver diyerek dua ederlerdi” dedi.

‘BELGESEL GİBİ VE BİZ BUNU CANLI İZLİYORUZ’

Belgesellerdeki gibi her akşam ayıları canlı izlediğini söyleyen Kenan Arslan ise şu şekilde konuştu:

“İki yıldır cemevinde hizmet yürütüyorum. Her akşam onlarca ayı geliyor buraya onları saatlerce izliyoruz. Dışardan gelen ziyaretçilerde merak edip akşam saatlerine kalıyor ve onları izliyor. İnsanlar televizyonlar belgesel izlerken biz burada canlısını izliyoruz. Ayısı, kurdu, kuşu, tilkisi herşeyi burada mevcut. Herkes akşam gelip onları izliyor hem de telefonlarla çekimini yapıyor.”

Serhat Ozan Yıldırım

Kurban sakatatıyla beslenen ayılar Düzgün Baba’da

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!