Duhok Film Festivali’nden Bêder’e Jüri Özel Ödülü

featured

Bu yıl 9.su düzenlenen Duhok Film Festivali’nde birçok kısa ve uzun metrajlı film yarışmaya katıldı. 9. Dohuk Film Festivali’ne kısa film dalında katılan Dersimli yönetmen Arîn İnan Arslan’ın Bêder/Serçenin İlk Adımı adlı kısa filmi yarışmada Jüri Özel Ödülü aldı. Festivali katılarak çeşitli etkinliklerde yer alan Arslan, festivalin son gününe film çekimleri nedeniyle katılamamıştı. 8 Aralık gecesi düzenlenen ödül töreninde Arîn İnan Arslan’a verilen Jüri Özel Ödülü’nü Arslan adına oyuncu Aram Dildar aldı.

IMG-20221212-WA0023

“Filmimin bir festivalde gösterilecek olmasının en önemli yanı izleyiciden yeni bir şey duymak”

2020 yılında Dersim’in Ovacık ilçesinde çekimleri tamamlanan ve gösterimi pandemi sürecine denk gelen Bêder yakın zamanda Arîn İnan Aslan tarafından video paylaşım sitesi YouTube üzerinden izleyiciye sunulmuştu. Bêder YouTube’de yayınlanmasının ardından binlerce sinemasever tarafından izlenerek olumlu tepkiler almıştı. Yönetmen Arîn İnan Arslan sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Bêder’in yolculuğunu anlatarak, “Benim filmimin bir festivalde gösterilecek olmasının en önemli yanı izleyiciden yeni bir şey duyacak olmak ve festivallerin kısa filmler için bizim ulaşamayacağımız yerlere ulaşma olanaklarıdır.” demişti. 

IMG-20221211-WA0009

Düzenlenen en büyük Kürt film festivali

Duhok Film Festivali en büyük Kürt film festivali olarak kabul ediliyor. Çok sayıda filmin gösterildiği, dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncuların ziyaret ettiği, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Duhok Film Festivali Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın en önemli sinema, sanat ve düşünce etkinliklerinden biri olaraktan biliniyor. Kürt sinemacıları bir araya getirmek için önemli bir merkez haline gelen Duhok Film Festivali bugüne kadar düzenlenen en büyük Kürt film festivali olma özelliğini taşıyor. 

Arîn İnan Arslan 

1982, Dersim doğumlu Arîn İnan Arslan, 2004’te ilk kısa filmi “Kırıntı”yı çekti. 2005 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2006 yılında çektiği ikinci kısa filmi “Sî û Ba” ile Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali’nde En iyi Asya Kısa Filmi başta olmak üzere birçok ödül aldı. Dört yıl aradan sonra göç temasını “kanatları olduğu halde gidememek” fikri üzerinden inceleyen Pera Berbangê isimli kısa filmi çekti. Bu kısa filmi ile 61. Berlin Film Festivali’nin seçkisine girdi. Son kısa filminden on yıl sonra ‘Bêder/Serçenin İlk Adımı’ kısa filmini çekti. Arslan, Dersim’de yaşıyor ve bağımsız olarak sinema yapmaya devam ediyor.

Duhok Film Festivali’nden Bêder’e Jüri Özel Ödülü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!