Diyarbakır’da Depremzedelerin Yerinde Dönüşüm Talebi

Diyarbakır'da depremde hasar görmüş bir bina

Diyarbakır’da depremzedelerin 4’te biri yerinde kalmak istiyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce binanın ağır hasar gördüğü Diyarbakır’da, resmi makamlara hak sahipleri olarak başvuran depremzedelerin 4’te biri yerinde kentsel dönüşüm istedi, yani yıkılan binasının yerinde bina yapılmasını istediği ortaya çıktı. 
Kahramanmaraş merkezli depremlerin Diyarbakır’da yıkım ve ağır hasar bakımından yarattığı bilançosunun rakamları ortaya çıktı. Diyarbakır’da, şimdiye kadar toplam 20 bin 512 hak sahibi depremde evinin hasar gördüğünü belirterek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği il Müdürlüğüne başvurdu. Başvuranların 11 bin 780’i evinin ağır, 5 bin 628’nin ise evinin orta hasarlı olduğunu belirtti.  

Konutlar gibi işyerleri için şu ana kadar yapılan resmi müracaatların sayısı da belli oldu. 1139 hak sahibi işyerinin ağır hasarlı, 463 hak sahibi ise işyerlerinin orta hasarlı zarar gördüğünü belirtti. 
Diyarbakır’da, depremlerle birlikte yüzlerce binanın yıkımı gerçekleştirilirken, depremin evlerini yıktığı vatandaşlar, resmi başvuru yaparken, yerinde geri dönüşüm ile ilgili beyanda da bulundukları ortaya çıktı. Diyarbakır’da konutunun ağır hasarlı olduğu tespit edilen depremzedelerden yaklaşık 4’te birini oluşturan 5 bin 586 kişi yerinde dönüşüm istedi.
Diyarbakır’lı depremzedelerin 4’te biri yerinde dönüşüm isterken, Büyükşehir Belediyesi ve konu ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının da aynı yönde görüş bildirdiği öğrenildi. Bu konuda son kararın Bakanlık tarafından verileceği öğrenildi. 
​​​​​​​
AK Parti tarafından bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan ve kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifinde deprem bölgesindeki yıkım kararı alınan binalarla ilgili yargısal süreçlere ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Diyarbakır’da Depremzedelerin Yerinde Dönüşüm Talebi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!