Dewreş ve şairler Khureş Bava Ocağı’nda anıldı

featured

Sevim KAHRAMAN/TUNCELİ

Dersim ‘38 Sözlü Tarih Projesi ve Dersim Tarih ve Kültür Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen 1. Kırmanciye’nin Dewreş ve Şairlerini Anma etkinliğinin bundan sonraki yıllarda aynı tarihlerde geleneksel olarak farklı ocaklarda düzenleneceği açıklandı.

Khureş Bava Ocağı’nda düzenlenen 1.Kırmanciye’nin Dewreş ve Şairlerini Anma etkinliğinde konuşan Dersim Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Hasan Aytaç, önümüzdeki yıllarda da diğer ocaklarda bu tür etkinlikleri yaygınlaştırarak sürdürmek istediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu kutsal mekânı özellikle seçtik. Amacımız kutsal mekânlarımıza bu toplumun değerlerine olan saygıyı göstermek. Ayrıca Sey Qaşi, Say Haydar, Davut Suları, Weliye Uşeyi İmam, Alaverdi gibi ismini sayamadığım dervişlerimizi en güzel şekilde kutsal mekânlarda anılmayı hak ediyorlar.”

Dersim Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Hasan Aytaç konuşmasının devamında sözlü tarih projesinin startını da verdiklerini de belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Dersim’e dair ne varsa hepsini kayıt altına almak için projelerimiz üzerinde çalışıyoruz. Tarihimizi, gerçeklerimizi, yaşanan her şeyi gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Kendi diliyle orijinal haliyle tarihi, edebiyatı, sanatı kayıt altına alınmamış topluluklar unutulur. Bilinmeyen, yazılmayan tarih tıpkı boş bir kayıt gibidir. İsteyen istediği tarihi yazar. Bizim tarihimiz olarak sunarlar. Bu amaçla tarihiminiz bütün gerçek yönleri ile gelecek kuşaklara aktarılması için sözlü tarih projemize start verdi ve kayıt altına alacağız ne varsa.”

Düzgün Baba Dağı eteklerinde bulunan Khureş Bava Ocağı’nda düzlenen 1. Kırmanciye’nin Dewreş ve Şairlerini Anma etkinliğinde Cem Töreni ile birlikte, Dersim Belediyesi Çocuk Korosu, sanatçılar Zeynep Kılıç, Taner İnal,  Hüseyin Güneş ve  Sait Baksi tarafından müzik dinletisi verildi. Müzik dinletisinin  ardından programa katılan Halk Ozanı Davut Sulari’nin kızı Berrin Sulari ile Kedek’li Zeynel Dede’nin okuduğu beyitlerden sonra anma programı, lokma ve yemek paylaşımının ardından  son buldu.

Ayrıca anma etkinliği sırasında bu yıl birincisi verilen ‘Remzi Aydın Umut Çocuklardadır’ ödülüne Dersim Belediyesi Çocuk Korosu layık görüldü.

Dewreş ve şairler Khureş Bava Ocağı’nda anıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!