Dersim’in son bağlama imalatçısı mesleğini aşkla sürdürüyor

Dersim’in son bağlama imalatçısı mesleğini aşkla sürdürüyor

ALİ HAYDAR GÖZLÜ – Dersim’de yaşayan bağlama ustası Hüsnü Güngör, ömrünü adadığı mesleğini 46 yıldır aşkla sürdürüyor.

Babasının yanında mesleğin inceliklerini öğrenen ve kendi atölyesini açan 66 yaşındaki Hüsnü Güngör, bağlama ve cura imalatını yapıyor.

Moğultay Mahallesi’ndeki Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Eski Belediye İş Hanı’ndaki dükkanında geçiren Güngör, günün erken saatlerinde başladığı bağlama yapım mesaisini akşama kadar devam ettiriyor.

Maun, dut ve ardıç ağaçlarının yanı sıra ladin, köknar ve Kanada çamını meşakkatli bir çalışmayla bağlamaya dönüştüren Güngör, Kırmancki(Zazaca) yaptığı besteleriyle mini konserler de veriyor.
Kırmancki(Zazaca) yok olmaması için besteler yapmaya devam ettiğini belirten Güngör, herkesin kültürünü, müziğini ve dilini koruması gerektiğini belirtiyor.

Bağlamanın kentte ve Alevilikte önemli yeri bulunduğunu ifade eden Güngör, yurt içi ve yurt dışından insanların bağlamaya yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor.

Bağlama yapmanın meşakkatli olduğuna işaret eden Güngör, kendisini ziyaret eden ve bağlama çalmalarını isteyen vatandaşların, daha sonra bağlama satın aldıklarını söylüyor. Dünyanın birçok yerinde yaşayan ve bağlama seven insanlara bağlama yaptığını söyleyen Güngör, bu mesleğin yaşaması için çocuğuna da öğreteceğini ifade ediyor.

Bir bağlamanın 10 gün ile 1 yıla kadar değişen zamanlara kadar üretiminin olduğunu dile getiren Güngör, yaptığı bağlamanın güzel ses vermesinin kendisini mutlu ettiğini belirtiyor. Uzun yıllar Dersim’de bağlama imalatının olmadığını insanların çevre illere gitmek zorunda kaldığını belirten Güngör, mesleği öğrenmesi sayesinde insanların il dışına gitmekten kurtulduklarını dile getiriyor.

İnsanların dükkanına gelmesini ve onlara hizmet etmekten ötürü mutlu olduğunu ifade eden Güngör, bağlamaya ilginin artmasının kendisine meslek aşkı verdiğini söylüyor.

Dersim’in son bağlama imalatçısı mesleğini aşkla sürdürüyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!