Dersim’de Suruç’ta katledilenler anısına “Düş Yolcuları Parkı” açıldı 

featured

Dersim’de Belediye Meclis üyelerinin aldığı karar doğrultusunda Suruç’ta katledilen 33 kişi işin “Düş Yolcuları Parkı” açıldı. Dersim merkezde, Demiroluk Yokuşu diye bilinen park alanında yapılan açılışa çok sayıda kurum temsilcisi ile Suruç’ta katledilen Çağdaş Aydın’ın ailesi de katıldı. Açılışta yapılan konuşmalarda Suruç’ta katledilenlerin yaşatıldığına dikkat çekildi.

‘ONLARIN İDEALLERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Açılışta konuşan Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın, Suruç’ta katledilen 33 kişinin ideallerinin, park açılışları ile kitaplık açılışları ile sürdüğüne dikkat çekerek şöyle devam etti: “Onların ideallerini sürdürmek boynumuzun borcu. 33’lerin idealleri işte şu anda Seyit Rıza’nın memleketinde, Nazım Hikmet Ormanı’nın karşısında. Çocuklarımızın ideallerini sürdürmek için onların bıraktığı yerden devam etmek için bu ideallerin takipçisi olacağız. Onların adına parklar, kitaplıklar açacağız ve bu idealleri sürdüreceğiz. Çünkü onlar barış elçileriydi. Onlar demokrasi elçisiydi, onlar IŞİD barbarlığına karşı barışı savunmak için oraya gittiler. Yenilmez, yıkılmaz denilen IŞİD yenildi. Ama 33’ler yaşıyor. Onların mücadelesi, yoldaşlarının ellerinde”

IMG_20221003_130702

‘VAZGEÇMEDİK, VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) eş genel başkan yardımcısı Beycan Taşkıran da açılışta yaptığı konuşmada, Suruç’ta katledilenlerin bir devrimi ayakta tutmak, bir devrimin inşasına nefes olmak, bir devrimin özgürlük rüzgarından yararlanmak için yola çıktıklarını söyleyerek “Yola çıkanlar şunu çok iyi biliyordu ‘Her şey olabilir. Ama biz tıpkı Kobanê’de direnenler gibi onurlu bir yaşamı inşa etmek için bedel gerekiyorsa buna hazırız’ dediler ve yola çıktılar” dedi. 33 kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce kişini yaralandığını söyleyen Taşkıran “Onların ideallerini ayakta tutmaktan vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘MÜCADELEMİZ İNSANLIK İÇİN DOĞA İÇİN, YAŞAM İÇİN’

Dersim Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da yaptığı konuşmada, belediye meclisinin bu kararı aldığında yaşadığı duyguların çok değerli ve önemli olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaşamı kutsayan, yaşamın barışı için mücadele eden birçok dostumuz, yoldaşımız toprağa düştü. Mücadelemiz net. Mücadelemiz insanlık için doğa için, yaşam için. Suruç’ta ki arkadaşlarımız da özgürlükler mücadelesini sürdürüyorlardı. Bütün insanların barışını savunuyorlardı. Ama hepsi o yaşta kaldı. Kanlı katliamla, oradaki insanların yaşamlarını sonlandırdılar.  Gönül isterdi ki geride kalanların, bu olaylara karşı toptan bu özgürlük mücadelesini sürdürmesiydi ama maalesef süreç içerisinde bu zaman zaman duraksadı, geriledi. Ama şu demek değildir, gelecek, özgürlüklerin, demokrasinin, barışın olduğu bir dünyada buluşmak adına herkesin mücadele edeceği bir dönemdir. Barışın, yaşamın, yaşam hakkının daha değerli olduğu bir dünyada buluşmak üzere.”

‘YOK ETTİLER AMA FİDANLAR FİLİZLENİYOR’

Çağdaş Aydın’ın annesi, Saniye Aydın da Çağdaş Aydın için hazırlanan doğum günü pastasını keserken yaptığı konuşmada, park açılışının Çağdaş’ın doğum gününe denk gelmesinin daha da anlamlı olduğunu söyleyerek “Çağdaş özel günlere çok önem veriyordu. Çağdaş 34 yaşına girdi. 8 yıldır kendisi yok ama o yaşıyor içimizde. O hep var olacak. Suruç’ta onları yok ettiler ama fidanlar filizleniyor. Çağdaş gitmeden 15 gün önce benimle paylaştı. ‘Pisi pisine gitmek istemiyorum anne, eğer bir gün bana bir şey olursa birilerine faydam dokunsun. Eğer bana bir şey olursa beni Dersim’e götür ve kakaolu yaş pastamı al yoldaşlarıma dağıt.’ Söz veriyorum ciğerim, söz veriyorum kara gözlüm, yaşadığım sürece, gözlerimi yumana kadar sana verdiğim sözü gerçekleştireceğim. Sen varsın yaşıyorsun, içimizdesin. ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ demeye devam edeceğiz. Sizler dünyaya altın gibi isminizi yazdırdınız, hep yaşatacağız sizleri” dedi. 

Dersim’de Suruç’ta katledilenler anısına “Düş Yolcuları Parkı” açıldı 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!