Dersim’de, Kara Çarşamba’da Pirler Meclisi kuruldu

Dersim, Erzincan, Erzurum, Varto ve Bingöl’de Aleviler arasında “Kara Çarşamba” geleneği devam ediyor. Dersim’de Kara Çarşamba nedeniyle çok sayıda yurttaş, Gola Çhetu ziyaretine giderek çılalar yaktı ve dualar etti. Kara Çarşamba etkinliği kapsamında Pirler Meclisi de kuruluş bildirgesine deklere etti.

Dersim’de, Kara Çarşamba nedeniyle çok sayıda yurttaş, “Gola Çhetu” ziyaretgahına giderek çılalar yaktı, niyazlar dağıtarak dua etti.

Kara Çarşamba nedeniyle Dersim Kızılbaş ocak sahibi analar ve pirler de ziyaretgaha gelen yurttaşlarla birlikte çılalar yakıp dualar etti.

Lokmaların pay edildiği Kara Çarşamba’da Alevi Dedesi Mehmet Halis, ocak pirleri, analar ve taliplerle birlikte kurulan “Pirler Meclisi”’nin deklarasyonunu okudu.

Halis, “Bugünler de Aleviliğin ve Alevilerin temsilcisi gibi görünmeye çalışan sözde dedeler veya kurum yöneticileri kendilerini her şeyin üzerinde görerek Alevi ahlak ve kurallarına uymayan davranış ve tutumları sergileyerek, toplumun değer ve isteklerine saygı göstermeyerek inancımıza ve kurumlarımıza zarar vermektedirler.

Biz Anadolu Alevi-Kızılbaş ocaklarının evlatları olarak yolumuzun, inancımızın ve kurumlarımızın zarar görmemesi, gelecek kuşaklara inancımızın doğru şekilde aktarılması, toplumun manevi ve inançsal ihtiyaçlarının karşılanması, İkrar-Musahiplik-Kirvelik gibi kurumların devam ettirilmesi, Alevi toplumunun haklarının ve inanç özgürlüğünün elde edilmesi, inancımızı ve inanç yerlerimizi çıkar uğruna kullandırılmaması, doğru temeller üzerine kurulan ocak sistemimizin devam ettirilmesi, toplumla bütünleşip kişiye kuruma yada siyasi biçimlere göre değişmeyen alevi ahlakının ve hafızasının tesis ettirilmesi ve hakikat yolunda birlik içinde halkımıza hizmet edilmesine devam edilmesi için şeffaflık ilkesine dayanan bir Pirler Meclisi kurma kararı almış bulunmaktayız.

Yola çıktığımız pirlerimiz, analarımızla ve taliplerimizle birlikte Alevi inancının kuralları ve toplumumuzun hassasiyetlerini göz önüne alarak inancımızın, dilimizin ve kültürümüzün yaşatılması, asimilasyona uğramaması, inancımız adına elde edilmek istenen her türlü ranta ve talana engel olunması, Alevi inancında kutsal olan ziyaret yerlerimize sahip çıkılması, hayvanların ve doğanın korunması, toplumsal sorunların çözümü, toplumda birlik ve dayanışmanın sağlanması için PİRLER MECLİSİ olarak her türlü sorumluluğu üstlenip, bu amaçlarla hizmet edeceğimizi taahhüt ederiz. Yapacağımız tüm hizmetlerde ve vereceğimiz bu mücadelede siz değerli yol önderlerimizin, ilimizin sivil toplum kuruluşlarının ve tüm canlarımızın da desteklerini bekliyoruz” dedi.

Deklarasyonun okunmasının ardından getirilen lokmalar okunan duaların ardından katılımcılara pay edildi.

Kara Çarşamba etkinliği kapsamında gülbenk ve deyişler de seslendirildi.

Dersim’de, Kara Çarşamba’da Pirler Meclisi kuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!