Dersim’de emekçiler alanlara sığmadı

featured

Dersim’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde toplanan kalabalık Seyit Rıza Meydanı’nı hıncahıç doldurdu. Son yılların en büyük kutlaması olan 1 Mayıs’ta emekçiler,  “Savaşa sömürüye ve savaşa karşı yaşasın 1 Mayıs” sloganları attı.

Sevim KAHRAMAN-Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Dersim’de Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla Sanat Sokağı’nda bir araya gelen siyasi parti, sendika ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar kortej eşliğinde slogan atarak Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.
Kentte son yılların en kalabalık kutlamasında Seyit Rıza Meydanı’na yürüyen emekçiler, “Eşit değerdeki işe eşit ücret”, “Savaşa sömürüye ve savaşa karşı yaşasın 1 Mayıs”, “Enkazda kapitalist sistem gelecekte biz varız”, “Barış, adalet, özgürlük bijî sosyalizm” ve 4 farklı dilde “Yaşasın 1 Mayıs” pankartları taşındı. Alkış ve zılgıtların yükseldiği yürüyüşte sık sık “Bijî yek Gulan” ve “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Güvenlik kontrolünden geçen binlerce kişi Seyit Rıza Meydanı’nını hıncahıç doldurdu. Yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunulmasının ardından Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşma yapan Raife Yılmaz, “ Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz. Dost ve düşman herkes bilsin ki  bu düzeni değiştireceğiz ve kazanacağız mutlaka kazanacağız. Saraylar yıkılacak emekçiler kazanacak” dedi.

Daha sonra da siyasi parti temsilcileri konuşmalarını yaptı. Konuşmaların ardından kalabalık kitle Mazlum Büyüktaş’ın ve Grup Munzur’un seslendirdiği türkülerle halaylar çekti.

Dersim’de emekçiler alanlara sığmadı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!