Yüzyıllık ata tohumunun çoğalması için harman yapıldı

featured

SERHAT OZAN YILDIRIM/ DERSİM 

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Ataçınar köyünde Ovacık Doğal Kooperatifi’nin desteğiyle geçmişi tarih öncesine dayanan Karakılçık Buğdayı tohumu temin edildi. Temin edilen tohumlar toprakla buluşturularak yeniden tohumları alınması için yetiştirildi. Tohumluk seviyeye gelen buğday için harman etkiliği yapıldı. Etkinliği katılanlar tırpan ve oraklarla biçtikleri buğdayı, patos makinesinden geçirerek tanelerine ayırdı.

Karakılçık hasadına Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Doğal Kooperatfifi temsilcileri, sanatçı Metin Kemal Kahraman ve köylüler katıldı. Harman şenliğinde üretimin önemine değinildi.

Karakılçık tohumunun geçmiş dönemde Dersim topraklarında yaygın olduğunu belirten başkan Maçoğlu, “Karakılçık ezelden beri bu topraklarda vardı. Fakat büyük tekeller bu işi yok etti. Maalesef büyük tekeller GDO’lu tohum çeşitleriyle hem toprakları kirletiyor hem de insan sağlığına zarar veriyor. Ovacık Doğal bu yıl üç-dört bölgede karakılçık ekimi yaptı. Bizim amacımız üretime dikkat çekmek. Bulunduğunuz yerde, topraklarınızda gücünüz oranında kendi ihtiyacınızı karşılamak adına üretim yapabilirsiniz. Bu topraklarda, kendi ülkemizde de onlarca ülkeyi besleyebilecek alanlarımız, topraklarımız var. Bu anlamıyla herkesin kendi topraklarında yetiştirebilecekleri ürünü yetiştirmesini istiyoruz.” dedi.

Yüzyıllık ata tohumunun çoğalması için harman yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!