Dersim Belediyesi’nden çok dilli müzik korosu

featured

Dersim Belediyesi bünyesinde oluşturulan ‘Yetişkinler Korosu’ hazırlıklarına devam ediyor. Festivalde ilk sahnesini alacak koronun çalışmasını izledik. Koronun eğitmenlerinden müzisyen Metin Kahraman koronun çok dilli bir koro oluğuna dikkat çekerek Zazaca’ya ayrı bir önem verdiklerinin altını çizdi. Koronun çalışmalarını ilk kez izleyen Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise koronun büyük kentlerde de konserlere katılacağını söyleyerek “Bütün diller bizim duygularımızdır aşkımızdır, sevdamızdır, sevgimizdir. Bu ülke bunu hak ediyor. Bunun dışındaki hiçbir şeyi kabul etmiyoruz” dedi.

‘REPERTUAR OLUŞTURABİLDİK’

Yaklaşık 1 sene önce belediyenin atölyeler kurma kararı aldığını söyleyen müzisyen Metin Kahraman, bu çerçevede yetişkinler korosu, çocuk korosu, çocuklar için resim atölyesi, halk dansları atölyesi gibi atölyelerin de kurulduğuna değindi. Bu bir senelik dönemde koronun bir repertuar oluşturabildiğini söyleyen Kahraman, “Bir konser verecek noktaya geldik. Çocuk korosu da aynı durumda” diye konuştu.

‘ZAZACA’YA AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ’

Dersim Belediyesi’nin Fındıklı Belediyesi ile yakın ilişkilerinin olduğunu söyleyen Kahraman, Fındıklı Belediyesi’nin kadın korosuyla ortaklaşa bir konserin hayata geçirileceğini de söyledi. Atölyelerden çıkan ürünlerle festivale katılacaklarını belirten Kahraman şöyle devam etti: “Koromuz çok dilli. Repertuarımızı da çok dilli bir hale getirdik. Ayrıcı anadilimiz Zazaca’ya ayrı bir önem veriyoruz.”

‘BU ÜLKEDE SAHNELER KAPATILIYOR, KONSERLER İPTAL EDİLİYOR’

Dersim Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Fındıklı’da, Dersimlilerin kaldığı üç büyük şehirde koronun konserler vereceğini belirtti. Bu konserlerin Zazaca, Kürtçe, Lazca gibi farklı dillerde olacağına değinen Maçoğlu “Bu ülkede sahneler kapatılıyor, konserler iptal ediliyor. Biz bu ülkede hakların korolar kurabileceği, ortaklaşabileceği, kendi dilini kültürünü çok rahat yaşayabileceği bir yaşamın mümkün olabileceğini anlatmaya çalışacağız. Onun için burada söyleyeceğiniz şeyleri sadece bir müzik olarak görmeyin” diye konuştu.

‘BU KADAR PROFESYONEL BİR ŞEY BEKLEMİYORDUM’

Özelliklede Fındıklı Belediyesi ile ortak yapılacak konserin Türkçe, Lazca, Hemşince, Kürtçe, Zazaca, Arapça türkülerin bir arada söyleneceği bir konser olacağını söyleyen Maçoğlu, bu konseri oldukça değerli bulduklarını da söyledi. Koronun çalışmalarını ilk kez izleyen Maçoğlu bu kadar profesyonel bir şey beklemediğini belirterek mutluluğunu ve sevincini de dile getirdi.

‘BÜTÜN DİLLER BİZİM DUYGULARIMIZDIR’

Maçoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu ülkede bütün dillerin, inançların eşit olduğu, herkesin eşit bir şekilde söz söyleyebileceği bir sürecin geleceğini düşünüyoruz. Arapça, Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Lazca, Ermenice, Hemşince bütün diller bizim duygularımızdır aşkımızdır, sevdamızdır, sevgimizdir. Bu ülke bunu hak ediyor. Bunun dışındaki hiçbir şeyi kabul etmiyoruz.”

Orhan KURUL

Dersim Belediyesi’nden çok dilli müzik korosu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!