Depremde yıkılan okul 3 yılda yapılmadı

featured

Evren DEMİRDAŞ

Elazığ’da 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen depremde hasar aldığı gerekçesiyle yıkılan merkeze bağlı Esentepe Mahallesi’ndeki Esentepe İlköğretim Okulu’nun 3 yıldır yapılmamasına tepki gösteren mahalledeki öğrenci ve veliler yıkılan okul alanında yeni okul yapılması için basın açıklaması yaparak çağrıda bulundular.

24 Ocak 2020 günü Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hasar aldığı gerekçesiyle yıkılan Merkez Esentepe Mahallesi’nde, Esentepe İlköğretim Okulu’nun önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılması için basın açıklaması yapan veliler ve öğrenciler yetkililere çağrıda okulun önümüzdeki eğitim ve öğretim yılına yetişmesi için harekete geçilmesini istediler. Esentepe Mahallesi sakinleri mahallede ilköğretim okulunun yapılmaması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını ve çok mahallelerde bulunan okullara öğrencilerini göndermek zorunda kaldıklarını belirttiler.

Ocak 2020 depreminde hasar aldığı için yıkılan Esentepe İlköğretim Okulu’nun arasında bir araya gelerek açıklama yapan veliler ve öğrenciler depremin ardından 3 yıl geçmesine rağmen yıkılan okulun yerine yeni okulun yapılmamasına tepki gösterdiler. Mahalle sakinlerinin yaptığı basın açıklamasında  konuşan Esentepe İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Şeniz Bağca, “Ben 24 yıldır atanması yapılmayan bir öğretmenim maddi sıkıntılar çekiyorum ve bu zorlu ekonomik şartlarda çocuğumu uzak bölgedeki bir başka okula göndermek zorunda kalıyorum” diyerek şunları söyledi: “24 yıldır atanamayan bir beden eğitimi öğretmeniyim, çocuğum Esentepe İlköğretim Okulu’nda birinci sınıfta okumakta. 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen deprem sonrasında bahanelerle yıktırıldı. Ben yıktırıldı diyorum çünkü betonarme olan ve çok sağlam bir zeminde bulunan ve güzel bir manzaraya sahip olan okulumuzu yıktırıldı. Şu an biz veliler ve öğrencilerimiz mağdur durumdayız. Başka okulda üç yıldır geçici olarak öğrencilerimiz eğitimlerine devam etmektedir. Bu durumdan artık bıkmış durumdayız. Ülkemizde okullaşma artsın diye bu kadar çaba gösterilirken 2010 yılından bu yana yıktırılmaya çalışan ve hali hazırda var olan okulumuz deprem bahanesiyle yıktırıldı. Biz artık bu durumdan çok muzdarip durumdayız. Çocuklarımızın kendi okullarında kendi öğretmenleriyle eğitim görmelerini istiyoruz. Okul yapılmak istense her şekilde yapılır devletimizin gücü yeter. Küçücük bir ilkokulu yapamayacak bir duruma mı düştük? Lütfen bütün yetkililerden gerekli özveride bulunmalarını rica ediyorum biz yasal olan bir haktan bahsediyoruz. Kesinlikle bu okulun yerine tekrardan bir okul yapılması gerekiyor. Bu Elazığ’da vatanını milletini seven bir Allah’ın kulu yok mu bu okulu yapacak? Size yalvarıyorum kendinizi bizim yerinize koyun ve vicdana gelin artık” 

“İNŞAATINDA ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka öğrenci velisi ise ödenek sıkıntısı olması durumunda mahalle sakinleri olarak ücret almadan okul inşaatında çalışmaya hazır olduklarını belirterek şunları söyledi: “Bu okul için hepimizin ses çıkarması gerekiyor. Çünkü bu okulun bir şekilde yapılması gerekiyor. Şunu da rica ediyoruz devletimizden yeter ki yapsınlar ödenek sıkıntı olursa biz mahalle sakinleri gelip bilek gücümüzle emin olun ki okulumuzun inşaatında çalışacağız. Sadece yapsınlar bizde destek olup yanlarında olacağız. Bugün ses çıkardığımız gibi o günde yanlarında olacağız” 

Mahallede yaşayan ve ilköğretim çağına gelen onlarca öğrenci de, “Yaşadığımız mahallede okula gitmek istiyoruz, başka mahallelere gitmek istemiyoruz, okulumuzu bir an önce yapın” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundular.

Depremde yıkılan okul 3 yılda yapılmadı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!