Hatay'ın Defne ilçesi, depremin yaralarını sarmaya çalışırken su sorunuyla mücadele ediyor. Su temini konusundaki sıkıntılar, halkın günlük

Defne su sorunuyla boğuşuyor: Hatay’ın yaraları sarılamıyor!

Hatay’ın Defne ilçesi, depremin yaralarını sarmaya çalışırken su sorunuyla mücadele ediyor. Su temini konusundaki sıkıntılar, halkın günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor.

Depremin yaralarını sarmaya çalışan Hatay, özellikle Defne ilçesinde su sorunuyla karşı karşıya. İlçedeki normalleşme süreci beklenenden daha zorlu bir seyir izliyor. Bu süreçte özellikle su temini konusundaki sıkıntılar, ilçe halkının gündemine oturdu.  Yetersiz su temini, halkın günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor ve buna karşı tepkiler yükseliyor. Defne ilçesi sakinleri, su sorunlarına karşı yapılan protestolarla seslerini duyurarak çözüm talebinde bulunuyor.

HALKIMIZIN TEMİZ SUYA ULAŞAMAMASI BİR İNSANLIK SUÇU!

5 Kasım tarihinde Defne ilçesinde Hatsu’nun önünde toplanan halk, su sorunlarına dikkat çekmek amacıyla fatura yakma eylemi gerçekleştirdi. Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖB-SEN) Genel Sekreteri Hizam Hasırcı tarafından yapılan basın açıklamasında, Hatsu’nun daha önce verdiği sözleri tutmadığı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu çözmekte yetersiz kaldığı ifade edildi.

Hasırcı, basın açıklamasında, “21. yüzyılda ilkel, halk düşmanı belediyecilik anlayışınız yüzünden halkımız en temel ihtiyaçlarını bile gidermekte zorlanmaktadır. Hijyen sorunlarından dolayı bulaşıcı hastalıklar, uyuz vakaları, sindirim sistemi hastalıkları ve boşaltım sistemi hastalıklarında artışlar meydana gelmiştir. Depremin ağır koşullarında yaşamaya çalışan halkımızın temiz suya ulaşamaması aynı zamanda bir insanlık suçudur” ifadelerine yer verdi.

Hasırcı, sorunun 9 aydır çözülemediğine dikkat çekerek, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne halkına bir Suriyeli kadar değer vermemektedir. Sorunu çözülmeyen bir durumu yokmuş gibi görmek aynı zamanda halkla alay etmektir” şeklinde konuştu.

HER ŞEYİ YAPTIK, AMA FAYDA ETMEDİ

Görüşlerini almak üzere Hizami Hasırcı ile görüştük. Hasırcı, “Defne ilçesinin tamamında sıkıntılar var. Mahalle mahalle protestolar yapıyoruz. Hatay’da deprem en çok Antakya, Defne, Samandağ ve kısmen Kırıkhan’ı vurdu. Ben Dursunlu’da oturuyorum. On günde bir su gelince sevinir olduk. Çekmece, Gültepe bölgesi 143-147. sokaklarda halk kendi imkanlarıyla tankerle su alıyor. Her şeyi yaptık, dilekçeler vs ama fayda etmedi” dedi.

TEMEL İHTİYAÇ OLAN SU BİR GÜN AKIYOR, ÜÇ GÜN YOK!

Çekmece Mahallesi’ne bağlı Gültepe sakinleri, bir araya gelerek su sorunlarına dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı. Mahalle sakinlerinden biri, “Mahalle genelinde temel ihtiyaç olan su bir gün akıyor, üç gün yok. Bu sokakta ise depremden bu yana hiç su akmıyor. Peki, bu insanlar nasıl yaşayacak? Biz neden burada yaşayacağız? Su en temel ihtiyaç, siz buradan gidin mi demek istiyorsunuz? Hijyen sorunları yaşanıyor, uyuz sorunları yaşanıyor. Bu hastalıklar her yere mi gelsin? Bu kabul edilemez. Elektrik yok, su yokken normalleştirmeye geçtik denilemez” şeklinde konuştu.

SUSUZ NASIL YAŞANIR BİLİYOR MUSUNUZ?

Su sorunu özellikle hasta ve hasta yakınlarını derinden etkiliyor. Bir mahalle sakini, duygusal bir çağrıda bulunarak şunları ifade etti: “Rica ediyorum,benim hastam var. Su yok, ben kaç kez gittim söyledim,şikayet ettim. Susuz nasıl yaşanır biliyor musunuz? Lütfen artık bu soruna çözüm bulun. Kış geliyor. Hasta olan bir eşim var, hastalığından dolayı devamlı kusuyor. Siz bizim neler yaşadığımızı biliyor musunuz? Artık buna lütfen bir çare bulun”

UNUTULDUK VE İHMAL EDİLDİK

Çekmece Mahallesi muhtarı Süleyman Oflazoğlu ile görüştük. Oflazoğlu, Gültepe bölgesinin barındırdığı 7 konteyner kent ile en fazla konteyner kentin kurulduğu alan olduğunu belirtti. 143-147. sokakların sorunlu olduğunu ifade eden Oflazoğlu, zaman zaman elektrik ve su kesintileri yaşandığını dile getirdi. Oflazoğlu, “Asrın felaketini yaşadık, kolay bir şey değil. Geçen hafta amirler geldi, kaymakam da vardı. Onlara da söyledim. “Bu kadar konteyner doldurdunuz, elbette şebeke kaldırmaz, bir de kot farkı var” dedim. Vatandaş işini peşini bırakmamalı. Çekmece 55.000 nüfuslu var, geniş bir alan. Bir muhtarlık her yere yetişemiyor. Yönerge de verdik. Yıkımın olduğu yerde yıkım ekipleri şebeke bırakmadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı beni iki kez ziyaret etti, ancak Defne Belediye Başkanı henüz ziyaret etmedi. Muhtarın bir sıkıntısı var mı demedi. Unutulduk” ifadelerini kullandı.

Defne su sorunuyla boğuşuyor: Hatay’ın yaraları sarılamıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!