DBP operasyonu: Çok sayıda gözaltı

featured

Türkiye’nin birçok kentinde eş zamanlı başlatılan operasyon ile aralarında DBP Genel Merkezi ile birçok ildeki HDP il ve ilçe binaları polis tarafından basılarak arama yapıldı. Çok sayıda DBP’li il ve ilçe başkanı ve yöneticisinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar arasında DBP Eş Genel Başkan Keskin Bayındır’ın da olduğu açıklandı.

Ferit DEMİR-Serhat Ozan YILDIRIM-Fırat BULUT- DERSİM/BİNGÖL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “PKK/KCK” adı altında yürüttüğü soruşturma kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi ve birçok kentteki il ve ilçe binaları polis ekipleri tarafından sabah erken saatlerde basılarak arama yapıldı. Diyarbakır’daki Genel Merkez Danışma Bürosu sabahın erken saatlerinde polis tarafından ablukaya alındı, ardından içeriye giren polisler büroda arama yaparak tutanak tutarak çok sayıda dokümana el koydu. 

KESKİN BAYINDIR GÖZALTINDA

Bugün sabah saatlerinde yapılan DBP operasyonu kapsamında DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır‘ın da evine baskın düzenlenerek Keskin Bayındır gözaltına alındı. Bayındır’ın Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve sorgulandığı öğrenildi.

VEKİLLER DBP BİNASINA GİTTE

Halkların Demokratik Partisi (HPD) Sözcüsü Ebru Günay, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Dersim Dağ, Remziye Tosun, İmam Taşçıer ve Feleknas Uca, aramaların sürdüğü DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’na geçti. HDP İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Gülistan Atasoy da aramaların yapıldığı binanın önünde bekleyişlerinin devam ettiğini açıkladı.

İSTANBUL, ANKARA,  DİYARBAKIR, GAZİANTEP, MARDİN ŞIRNAK, VAN İL BAŞKANLIKLARINA POLİS BASKINI 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmaya bağlı olarak Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenen DBP operasyonu kapsamında DBP’nin Ankara Balgat’ta bulunan genel merkez binasına da baskın yapıldı. Soruşturmaya dair bilgi vermeyen polis yetkilileri, binanın bulunduğu sokağın giriş çıkışlarını kapattı. Polisin binadaki aramasının öğlen saatlerine kadar devam ettiği öğrenildi. DBP operasyonu kapsamında, Diyarbakır, Mardin, Şirnak, Van, Batman, Urfa ve Gaziantep’in da aralarında olduğu birçok kentte de partinin binalarının basıldığı ve aramaların yapılarak birçok yazılı ve dijital dokümana el konulduğu öğrenildi.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

Alınan bilgilere göre partinin Diyarbakır İl Eşbankanları Seval Gülmez ve Hayrettin Altun, Şirnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, Van İl Eş Başkanları Şengül Polat ve Harun Okay, Urfa İl Eşbaşkanı Hidayet Enmek ve Rabia Aslan, Antep İl Eşbaşkanları Ethem Ünal ve Zeliha Aslan, Mardin İl Eşbaşkanı Şerafettin Aslan ve Süreyya Dündar, Ağrı İl Eşbaşkanı Melik Özmüş, Batman Eşbaşkanları Burhan Eğlenti ve Rükyete Onat Gönül gözaltına alındı. Muş’ta yapılan baskınlarda DBP çalışanı Mikail Kılıç ile Celal Döner, Faruk Küçükçelebi ve Yılmaz Tamkan’ın da gözaltına alındığı öğrenildi. Şu ana kadar gözaltına alınanların sayısının 30’dan fazla olduğu belirtiliyor.

BASKIN VE GÖZALTILAR BİRÇOK İLDE PROTESTO EDİLDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Türkiye’nin birçok kentinde yapılan DBP operasyonları HDP il örgütleri tarafından yapılan basın açıklamaları ile protesto edildi. Aralarında Diyarbakır, İstanbul, Dersim ve Bingöl il örgütlerinin bulunduğu birçok kentte yapılan basın açıklamalarında DBP’ye yapılan baskınlara sert tepkiler verildi.

Dersim’de Sanat Sokağı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan HDP İl Yöneticisi Özcan Ateş demokratik kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu. Açıklamaya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de destek verdi.  

“SEÇİM OPERASYONUDUR”

Özcan Ateş yaptığı basın açıklamasında yapılan operasyonu ‘siyasi soykırım’ olarak nitelendirerek şunları söyledi: “DBP’ye yönelik gerçekleştirilen bu siyasi soykırım operasyonları, AKP-MHP iktidarının anti-demokratik, yargıyı araçsallaştıran ve siyasi mühendislik amacı taşıyan seçim operasyonudur. DBP’nin hedef alınmasıyla asıl amaçlanan şey, seçimlere giderken Kürt halkının iradesinin ve örgütlü gücünün teslim alınmasıdır. AKP-MHP iktidarı, seçim öncesi anti-demokratik yöntemlere başvurarak en dinamik ve güçlü rakibi olan Kürt halkının iradesini savaş kumpasları, yargı operasyonları ve siyasi darbelerle sindirmek istemektedir” 

“SİYASİ MÜHENDİSLİK OYUNLARINA HERKES KARŞI DURMALIDIR”

Demokratik kamuoyunu dayanışmaya çağıran Ateş, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Muhalefeti ise AKP-MHP iktidarının savaş tamtamları ve siyasi soykırım operasyonları üzerinden yürüttüğü siyasi mühendislik oyunlarına karşı durmaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki; AKP-MHP iktidarının temel ve yakın hedefi Kürt halkının iradesini teslim almak olsa da varmak istediği nokta Türkiye halklarının bir bütün olarak teslim alınmasıdır.  Seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde; cezaevlerinde mutlak tecridin derinleştirilmesi,  kolluk kuvvetlerinin siyasetçilere sokak ortasında işkence yapması ve adalet arayışında olan annelere saldırması ile bugün DBP’ye yönelik yapılan siyasi soykırım operasyonları, AKP-MHP iktidarının seçim  stratejisinin savaşı derinleştirme, muhalifleri tasfiye etme, muhalif medyayı susturma ve şiddeti topluma yayma üzerine kurulu olduğunu göstermektedir. Kimsenin kuşkusu olmasın ki, Kürt halkı ve örgütlü gücü bundan önceki iktidarlar gibi AKP-MHP iktidarını da yenilgiye uğratacaktır. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın gözaltına alınırken yaptığı zafer işareti Kürt halkının zaferinin pusulası, AKP-MHP iktidarının yenilgiden kaçamayacağının göstergesidir. Bu kapsamda demokratik kamuoyunu Kürt halkı ve örgütlü gücüyle dayanışmaya, muhalefeti ise AKP-MHP iktidarının savaş tamtamları ve siyasi soykırım operasyonları üzerinden yürüttüğü siyasi mühendislik oyunlarına karşı durmaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki; AKP-MHP iktidarının temel ve yakın hedefi Kürt halkının iradesini teslim almak olsa da varmak istediği nokta Türkiye halklarının bir bütün olarak teslim alınmasıdır. Bizler, DBP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonlarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Demokratik tepkimizi büyüterek bu siyasi soykırım operasyonlarını da boşa çıkaracağımızı bir kez daha yineliyoruz. Demokratik tepkilerimizle kazanan Türkiye halkları, kaybeden ise AKP-MHP iktidarı olacaktır.”

DBP’YE OPERASYON BİNGÖL’DE PROTESTO EDİLDİ

Demokratik Bölgeler Partisi’ne yönelik Türkiye’nin birçok  ilinde  gerçekleştirilen operasyonda aralarında Eş Genel Başkan Keskin Bayındır’ın da yer aldığı çok sayıda il eş başkanı ve yönetici gözaltında alınması Bingöl’de gerçekleştirilen basın açıklaması ile protesto edildi.

DBP Parti Meclis Üyesi Şevket Kalındamar partilerine yönelik operasyonun AKP-MHP iktidarının seçim operasyonu olduğunu belirterek iktidara tepki gösterdi.

Bingöl’de Saat Kulesi önünde bir araya gelen kalabalık HDP ve DBP’li grup basın açıklaması ile operasyona tepki gösterdi.

“SEÇİM OPERASYONU” 

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı açıklamada basın metnini okuyan DBP Parti Meclis Üyesi Şevket Kalındemir, siyasi soykırım operasyonunun “AKP-MHP iktidarının siyasi mühendislik amacı taşıyan seçim operasyonudur” dedi. DBP’ye operasyonun asıl amacının seçim öncesi Kürt halkının ve örgütlü iradesinin teslim alınması olduğunu söyleyen Kalındemir şöyle devam etti, “Operasyonlar AKP-MHP iktidarının seçim stratejisinin savaşı derinleştirme, muhalifleri tasfiye etme, muhalif medyayı susturma ve şiddeti topluma yayma üzerine kurulu olduğunu göstermektedir.”

KAMUOYUNA VE MUHALEFETE ÇAĞRI

Kürt halkının bundan önceki seçimlerde olduğu gibi AKP-MHP iktidarını yenilgiye uğratacağını ifade eden DBP Parti Meclis üyesi Şevket Kalındemir açıklamanın devamında, “Bu kapsamda demokratik kamuoyunu Kürt halkı ve örgütlü gücü ile dayanışmaya, muhalefeti ise iktidarın siyasi mühendislik oyunlarına karşı durmaya çalışıyorum.” diyerek operasyonu kınadıklarını ifade etti.

DBP operasyonu: Çok sayıda gözaltı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!