Çocuk Teslim Bürosu’nda ölüm göz göre göre gelmiş  

featured

Elazığ’da Çocuk Teslim Bürosu’nda geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili ihmaller zinciri ortaya çıktı. Yaşanan olayda kardeşini kaybeden Hatice Durman, kurumda polis ve güvenlik görevlisinin bulunmadığını belirtti. 

Evren Demirdaş/Elazığ

Elazığ’da İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde bulunan Çocuk Teslim Bürosu’nda geçtiğimiz hafta yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından ihmaller zinciri ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, boşanmış veya boşanma aşamasındaki ailelerin “çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması” işlemlerinin, Adalet Bakanlığı’nca kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri’nde yerine getirilmesine yönelik uygulamada pilot iller arasında olan Elazığ’da çocuk tesliminin yapıldığı anda Hatice Durman’ın kardeşi Ahmet Durman, Hatice Durman’ın eski kayınpederi Fikret Bayrak ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesiyle eski kayınpeder Fikret Bayrak, araçtan aldığı pompalı tüfekle Ahmet Durman’ı vurarak öldürürken, yanında bulunan akrabasını da yaraladı. Yaşanan bu olayın ardından Hatice Durman, İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde ne bir polisin ne de bir güvenlik görevlisinin bulunduğunu ileri sürdü.  

Arabadan silah gösterdi  

Yaşanan olayı anlatan Hatice Durman, “Çocuğumu eski eşimle görüştürmek için sabah abim Ahmet Durman ile İpekyolu Gençlik Merkezi’ne iki arabayla gittik. Eski kayınpederim Fikret Bayrak’ın sözlü taciz ve silah göstermesi üzerine abim ile aralarında kısa süreli sözlü atışma yaşandı” dedi.  

Neden önlem alınmadı? 

Akşam saatlerinde kardeşini ve akrabasını İpekyolu Merkezi içerisinde olan Çocuk Buluşturma Birimi’nin bahçesinde vurulmuş halde gördüğünü belirten Durman, “Ben en başından beri bu kurumdan şikayetçiyim. Çünkü pedagog adı altında birkaç tane insan oraya koymuşlar. O insan olay esnasında ‘Çocuğu bırak kaç’ diyebiliyor. İpekyolu Gençlik Merkezi’nde çalışan personellerle ilgili iki kez CİMER’e yazı yazdım. Ancak bir cevap gelmedi. Çocuk Yerleştirme Birimi kurmuşlar, buraya zaten husumetli aileler gelir. Basında ‘Güvenli olması gereken bir kurumda silahla nasıl giriliyor?’ diye sorulması gerekilirken ‘İki husumetli aile arasında çıkan silahlı çatışma’ diye haberleri geçtiler. Alışveriş Merkezi’ne girerken bile arama yapılıyor. Ancak burada pompalı tüfekle kardeşim vuruluyor. Eğer orada bir güvenlik görevlisi ya da polis olsaydı belki de bu olay yaşanmazdı. Madem Elazığ’ı pilot il seçtiniz, madem bizleri kobay olarak kullanıyorsunuz, keşke önleminizi de alsaydınız. Bu konu üzerine kurum hakkında yargı yoluna gideceğim” şeklinde konuştu.   

Görevliler neredeydi? 

Yaşanan olayı basın “husumetli aileler arasında kavga” diye servis ederken Elâzığ Valiliği ise “Merkezde yürütülen faaliyetlerle orantılı olarak, 4 adet özel güvenlik görevlisiyle güvenlik hizmetleri sağlanmaktadır. Adalet Bakanlığı’na bağlı Çocuk Görüşme Merkezi ise durumun aciliyetine binaen geçici olarak İpekyolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Merkezi bünyesinde açılmıştır. Merkez, hizmetin niteliğine uygun olarak faaliyette bulunmaktadır. Merkez, esas hizmet binası tamamlandığında, faaliyetlerini yeni binasında yürütecektir” demekle yetindi.

Çocuk Teslim Bürosu’nda ölüm göz göre göre gelmiş  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!