CHP’li Gürsel Erol: Enerji Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacağız

featured

Cengiz Holding bünyesinden bulunan Port Madencilik A.Ş. Elazığ’ın Maden ilçesindeki maden rezervlerinin çıkartılması ve işletilmesi ihalesini kazanmış ancak Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği Genel Sekreteri ve Maden Mühendisi Hayri Günay tarafından mahkemeye yapılan başvuru sonrasında Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Geçtiğimiz hafta ise yürütmeyi durdurma kararı Danıştay 13. Dairesi tarafından bozulmuştu. 

“DANIŞTAY DOĞRU BİLGİLENDİRİLMEDİ”

CHP’li vekil Gürsel Erol, Elazığ’da katıldığı bir programda, Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervlerinin işletilmesine ilişkin ihalenin iptal kararının Danıştay tarafından reddedilmesinde Danıştay’ın doğru bilgilendirilmediğini belirterek, “Gün geldi, ihaleyi adı geçen kişi aldı, firma aldı. Firmanın ortaklık yapısında falan çok farklı şeyler var. Firma aldıktan sonra açılan davada, davacı lehine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Burada rezerv alanları ile ilgili birtakım teknik gerekçeleri haklı buldu ve ihaleyi iptal etti. Arkasından Danıştay’a gitti, Danıştay da iptal edilen kararı ortadan kaldırdı. İptal gerekçeleri ile ihaleyi, adı geçen firma aldı. Orada çok ilginç bir şey var. Bu alan, ihaleye çıkarken ‘rezerv alanı olmayan alan’ olarak ihaleye çıkmış. Yani ‘rezerv yok’ denilmiş. Halbuki rezerv var, orada sondaj çalışmaları var. Yani Danıştay yanlış bilgilendirilmiş. Danıştay gelip de yerinden inceleme yapmaz, kağıt üzerinde işlem yapar” diye konuştu. 

Screenshot_20221031_104825

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Danıştay’ın verdiği kararının doğruluğunun veya yanlışlığının önemi olmadığını kaydeden Erol, “Bakanlık resmi kurumdur, yazı yazmıştır, o olay üzerine Danıştay karar vermiştir. Danıştay, verilen bilgiyi almış. Çünkü rezerv olmayan bir alan ihalesine çıktığı zaman bu şartlarda oluşur, ama orada bir sondaj yapılmış, sondaj sonunda bir rezerv tespit edilmiş. O ihale şekli farklı. Onun ihale şekli şöyle; önce katılımcılar katılıyorlar, kapalı teklif veriyorlar. Sonra katılımcılar bu sefer açık ihaleye çağrılıyor, herkes pay artırmaya gidiyor. Bununla ilgili bakanlığa verdiğimiz soru önergeleri var. O soru önergelerinin cevabına göre arkadaşlarla da konuşacağız, savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Danıştay’ı yanlış yönlendirdiği ve bilgilendirdiği için Enerji Bakanlığı ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Bu işin takipçisiyiz. Bu işi aşar mıyız, bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gürsel Erol: Enerji Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!