CHP’den Cizre Belediyesi’ndeki ‘peşkeş’ iddiasına tepki

featured

Evren Demirdaş

Cizre Belediyesi kayyumu Mehmet Tunç, eski belediye binasını 55 milyon TL’ye ihaleye çıkarttı. Eski belediye binasının yandaşlara peşkeş çekileceğini iddia eden CHP Cizre ilçe Başkanı Sekvan Acetoğlu, “Yönetim, yeni hizmet binasına geçtikten sonra dün itibariyle 55 milyona tekrar ihaleye çıkarıldığı belediye tarafından duyuruldu. Bu binanın yandaş bir firma ya da şahsa satılacağını da biliyoruz” dedi.

Cizre Belediyesi’ne 2019’da atanan kayyum Davut Sinanoğlu tarafından 2021 yılında 36 milyon TL’ye satışa çıkarılan belediye binasının ihalesi, daha sonra bilinmeyen bir nedenle iptal edildi. Geçtiğimiz yıl atanan kayyum Mehmet Tunç, aynı binayı 55 milyon TL’ye ihaleye çıkardı. Belediye hizmet binasının peşkeş çekileceğini ileri süren CHP Cizre İlçe Başkanı Sekvan Acetoğlu, belediye hizmet binasının arazisine yeşil alana çevrilmesi talebi olmasına karşın kayyumun talepleri dikkate almadığını kaydetti.

“İHALE KAPALI TEKLİF USULÜ YAPILACAK”

İhaleye dair belediyenin resmi web sitesinde yapılan duyuruda, “Cizre Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğünce Şah Mahallesi Sanayi Caddesi 880 ada 3 nolu parselde bulunan taşınmazımızın, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 35’inci Maddesine a) bendi uyarınca kapalı teklif usulüne göre satış ihalesi yapılacaktır. Taşınmazın Özellikleri: Cizre’nin en işlek sokağı olan Şah Mahallesi Sevgi Sokağı’nda, Cizre Hükümet Konağı yanı, Bankalar Caddesi’ nde yer almaktadır. Taşınmazımız bitişik nizam kısmı ticari alan olup, Avlulu İki Katlı Kargir Bina, Müştemilatı ve Kısmi Ticari 7 kat imar durum belgesine sahiptir. Taşınmazımıza ait ön, yan ve arka olmak üzere üç giriş yol bulunmaktadır. Taşınmaz mal satış ihalesi, 2886 sayılı yasanın 35’inci maddesi a) bendi uyarınca Kapalı Teklif Usulü ile yapılacaktır” denildi.

“İLÇE HALKI, ALANIN YEŞİL ALANA ÇEVRİLMESİNİ İSTİYOR” 

Yapılacak olan ihaleye ilişkin konuşan CHP Cizre İlçe Başkanı Sekvan Acetoğlu, daha önce belediye binasının ihalesinin yapıldığını ancak anlaşmazlıklardan dolayı satışının yapılmadığını söyledi. Acetoğlu, “Daha öncesinden eski belediye binasının 36 milyona satılmasına karar verildi ve ihaleye çıkartıldı ancak bazı anlaşmazlıklardan dolayı satılamadı. Yaklaşık 40-50 yıldır Cizre halkına hizmet veren Cizre Belediyesi binası yapısal olarak işlevini yetirmesine karşın arazi olarak çok büyük bir yer. Yönetim, yeni hizmet binasına geçtikten sonra, binanın dün itibariyle 55 milyona tekrar ihaleye çıkarıldığı belediye tarafından duyuruldu. Cizre Şırnak’ın en büyük ilçesi ancak ilçeye bakıldığında elle tutulur, gözle görülür doğru düzgün bir yeşil alan yok. İlçe halkının hizmet binasının bulunduğu yerin yeşil alana çevrilmesi. Cizre Belediyesi’nin ilçeyi betonarmeye ve ranta çevireceği endişesindeyiz.”

“BU BİNANIN YANDAŞA SATILACAĞINI BİLİYORUZ”

Belediye hizmet binasının yandaş firmaya verileceğini ileri süren Acetoğlu, “Bu binanın yandaş bir firma ya da şahsa satılacağını da biliyoruz. Şu anda ilçede olan yeşil alanlar tamamen betondan yapılan bir düzende.  Şırnak sıcak bir iklime sahip ve vatandaşın rahatlıkla serinlenip dinlenebileceği bir alan maalesef yok. Bu konuyla alakalı biz de kayyumdan bir açıklama bekledik ancak herhangi bir açıklama yapıldı. Satışa çıkartılan eski hizmet binasının nasıl kullanılacağına dair kuşkularımız var. İhaleye verilen hizmet binasının kaynağının nerelere harcanacağı hakkında, kayyum döneminden bugüne halkın yararına hiçbir şekilde sunulmayan hizmeti de göz önünde bulundurarak ihalenin kime ve neden yapılacağına dair Cizre halkının da bilgilendirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’den Cizre Belediyesi’ndeki ‘peşkeş’ iddiasına tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!