Cep telefonu alacaklar dikkat! Taksit sayısı değişti

featured

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cep telefonu alımlarında yeni bir düzenlemeye giderek kredili alımlarda taksit sayılarını değiştirdi.

MUNZUR PRESS- EKONOMİ

BDDKcep telefonu alımlarındaki vadeyi belirleyen alım tutarını da 12 bin liraya çıkardı. Daha önceki uygulamada alım tutarı 5 bin lira olarak belirlenmişti.  Alım bedelinin değişmesine bağlı olarak da taksit sayıları artırıldı. 

CEP TELEFONU ALIMLARINDA TAKSİT SAYISI DEĞİŞTİ

BDDK’nın aldığı yeri karar ile eğer tüketici kredisi kullanarak alacağız cep telefonu 12 bin lira ve altıda bir tutarda ise 12 taksit ile satın alabileceksiniz. Ancak 12 bin liranın üzerindeki telefonlar için taksit sayısı 3 ile sınırlı olacak.

BDDK, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte değişiklik içeren kurul kararını BDDK’nın internet sitesinde yayımladı.

‘YENİLENMİŞ ÜRÜN’ OLMASI ŞART

BDDK’nın kararı “yenileme merkezi” veya “yetkili satıcı” niteliğindeki satıcılardan alınan cep telefonlarını kapsıyor. BDDK’nın yeni kararı ile  ‘yenilenmiş ürün’ niteliğindeki cep telefonu satın almalarında kredi kartlarında taksitlendirme süresin herhangi bir tutar sınırı olmaksızın 12 ay olarak belirledi.

Cep telefonu alımları sırasında kullanılan tüketici kredilerinde  ise vade sınırının belirlenmesinde kullanılan 5 bin lira olan tutar sınırı ise BDDK kararı ile 12 bin liraya çıkarıldı.

ÖNCEKİ UYGULAMA NASILDI?

En son Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenlemeye giderek cep telefonları alımlarında taksit sayısı belirlemişti. Mart 2022’de başlayan uygulama ile yenilenmiş cep telefonu kredi kartı ile alınıyorsa 5 bin TL ve altında olanlar için 12 ay, 5 bin TL üzerindekiler için 6 ay taksit yapabiliyordu.

Cep telefonu alacaklar dikkat! Taksit sayısı değişti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!