Bu çiçeği koparmanın cezası 248 bin TL

featured

HABER MERKEZİ – Dersim’de Glorç olarak bilinen, Ayı Gülü veya Şakayık olarak da adlandırılan nesli tükenme tehlikesi altındaki endemik türü koparmanın cezası 248 bin TL olarak açıklandı.

Birçok endemik bitki türüne bünyesinde barındıran Dersim’de halk arasında Glorç olarak bilinen, Ayı Gülü veya Şakayık olarak adlandıran bitki türü koruma altında bulunuyor.

GLORÇ KOPARMANIN CEZASI

Yılda 10 günlüğüne çiçek açarak doğayı adeta pembeye bezeyen şakayıklar, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince korunuyor. Çiçeğin doğal yayılışının olduğu alanları fotokapanlarla ve sürekli devriye atarak takip eden ekipler, endemik çiçeği koparana ilgili yasa kapsamında 244 bin lira ceza uyguluyor.

KONTROLSÜZ TOPLAMA VE TİCARET

Konuya ilişkin Munzur Press’ konuşan Vedat Aldemir, koruma altındaki bitki türlerinin kontrolsüzce koparılıp ticaretinin yapılmaması gerektiğini söyledi. Aldemir, “Bahar geldi ve doğa da bir çok bitkinin çok kötü bir şekilde ticareti yapılmakta. Nesli tükenme ile karşı karşıya kalan bitkileri var. Bunlardan biri de halk içinde Glorç olarak bilinen, literatürde ise Ayı Gülü veya Şakayık olarak geçen bitki türü. Bu bitkinin toplanmasının ağır para cezası bulunmakta, çevremizde bu bitkiyi kontrolsüzce toplayıp, ticaretini yapanlar varsa ikaz edelim. Bitkinin çoğalması için çiçeğe düşüp tohum saçması gerekiyor. İki yıl dokunulmaz ise üremesi çoğalacaktır. Lütfen doğamıza sahip çıkalım. Biz onlara sahip çıktıkça onlar da bize sahip çıkacaktır” dedi.

DERSİM’DE BULUNAN BAZI ENDEMİK BİTKİ TÜRLERİ

Dersim’de özellikle Munzur Dağlarında sayısız bitki türü ve zengin bir habitat bulunuyor. Bu bitkilerden 43’ü sadece bölgede yetişen endemik türlerlerden oluşuyor. Bunların arasında Çan Çiçeği, Erzincan Kirazı, Bindebir Keklik Otu, Munzur Kekiği, Ters Lale, Dağçayı, Oltuotu ve Menekşe gibi türler bulunuyor. Bu endemik bitkilerden 227 kadarına Türkiye’nin farklı yerlerinde de rastlamak mümkün. Ancak Dersim, bu özelliğiyle Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha fazla endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Bu çiçeği koparmanın cezası 248 bin TL

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!