Bingöl’de lise öğrencilerinden Masal Gecesi: “Amacımız Zazaca’yı yaşatmak” 

featured

Bingöl Mevlana Kız Anadolu Lisesi öğrencileri düzenledikleri Masal Gecesi etkinliği ile Zazaca masalları müzik eşliğinde anlattı. “Şewê Mêslo” yoğun ilgi gördü.

Fırat BULUT/BİNGÖL

Bingöl Mevlana Kız Anadolu Lisesi öğrencileri okul bahçesinde “Şewê Mêslo” (Masal Gecesi) etkinliği düzenledi. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Şewê Mêslo” ile farkındalık oluşturularak Zazaca’nın yaşatılmasına katlı sunmak amaçlanıyor. 

Edebiyat öğretmenleri Songül Arıkız öncülüğünde unutulmaya yüz tutmuş Zazaca masaları derleyen lise öğrencileri Gülcan Taş, Fatma Salbaş, Melike Yöndeş, Zeynep Çağlayan, Ayşe Özdemir , Hüda Demir, Yağmur Döner ve Leyla Tunç yöresel kıyafetler giyerek enstrüman eşliğinde masal okudular. 

Okul bahçesinde düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Dinleyiciler musiki eşliğinde anlatılan masallarla kimi zaman hüzünlendi kimi zaman eğlendi.

Etkinliğin açılış konuşmasını da Zazaca yapan Mevlana Kız Anadolu Lisesi Müdürü Bahattin Alın ile edebiyat öğretmeni Songül Arıkız , Zazaca’nın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çektiler. 

Alın, dillerin ve renklerin zenginlik olduğunu belirterek “UNESCO diyor ki Zazaca artık yok oluyor. Dil kaybolursa, ölürse o dilin halkı da ölür, asimile olur. Örfü, adeti, geleneği… her şeyi kaybolur” diye konuştu.

Edebiyat öğretmeni Songül Arıkız geçen yıl hazırladıkları “Mesle Pepuk/Keku” projesinin TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda ikincilik ödülü aldığını söyledi. 

Zazaca masalların , beklentinin çok üstünde beğeni aldığını belirten Arıkız, “Demek ki bu alanda ihtiyaç var diye öğrencilerimizle birlikte projeyi devam ettirdik… Hem Bingöl halkı çok ilgi gösterdi hem de tabii ki bu ilgi çok hoşumuza gitti. Ve biz bunu geleneksel hale getirmek istedik. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl Bingöl türkülerini de erbane ile söyleme ihtiyacı duyduk.” dedi.

Öğrencilerden Melike Yöndeş, programa olan yoğun ilginin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Yöndeş şöyle konuştu, “Bu ilgi bizi daha fazla teşvik ediyor. İnsan her dili öğrenebilir. Ama kendi asıl dilini unutmaması gerekiyor. Bizim de amacımız Zazaca’yı yaşatmaktır. Herkesten şunu istiyorum, her zaman kendi dilini konuşunlar ve dillerini unutmasınlar.”

Yaklaşık 3 saat süren etkinlikte öğrenciler unutulmaya yüz tutmuş 6 masalı müzik eşliğinde anlattı. Bingöl yöresine ait türküleri de seslendiren öğrenciler dinleyicilerden büyük alkış aldı.  

Etkinliğin sonlarına doğru öğrenciler , öğretmenler ve dinleyiciler hep birlikte halaylar çekerek eğlendiler.

Bingöl’de lise öğrencilerinden Masal Gecesi: “Amacımız Zazaca’yı yaşatmak” 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!