Yüzen Adalar vatandaşa yasak AKP’lilere serbest

featured

Fırat Bulut/Bingöl

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü Aksakal mezrasında bulunan Yüzen Adalar Tabiat Anıtı, ziyaretçilerin adaların üzerine çıkması nedeniyle risk altında. Uzmanların, ‘Yüzen Adalar gibi hareketli sistemlerin çok hassas olduğu ve insan müdahaleleriyle çok çabuk bozulabileceği’ uyarılarına rağmen ‘ayrıcalıklı ziyaretçilerin’ adaların üzerine çıkmasına izin veriliyor.

Aralarında İçişleri Bakanlığı Daire Başkanı Suna Üstüner, Beyoğlu AKP Kadın Kolları Başkanı Şengül Kazanır, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın eşi Necibe Seyhan Yıldız, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, AKP Bingöl ve Solhan ilçesi kadın kolları yöneticilerinin de olduğu kalabalık AKP’li grup risk altında olan Yüzen Adalar’ın üzerine çıkarak fotoğraf çektirdi.

“Doğa Koruma Müdürlüğü yetkililerine sorun”

AKP’li Solhan Belediye Başkanlığı sayfasından bugün paylaşılan fotoğraflarda 12 kişilik AKP’li grubun gölün içinde bulunan adaların üzerine çıktığı görülüyor. Paylaşım üzerine ulaştığımız AKP Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, adaların üzerine çıktıklarını doğruladı. Yüzen Adalar’ın risk altında olduğunu ve üzerine çakmanın yasak olduğunu hatırlattığımız Başkan Yıldız “Sen onu Doğa Koruma’ya sor, onların denetiminde. Oradaki işletmecileri Doğa Koruma belirliyor.” yanıtını kullandı.

“Uyarılar dikkate alınmıyor”

Sit alanının yeterince korunamadığı eleştirileri ve AKP’li grubun adaların üzerine çıkmasına ilişkin ulaştığımız Bingöl Doğa Koruma Müdürlüğü yetkilileri, “Defalarca uyarmamıza rağmen adaların üzerine çıkılıyor” dedi. Adaların üzerine çıkmanın herkese yasak olduğunu söyleyen yetkili şöyle konuştu: “Adaların üzerine çıkılması kesinlikle yasak. Bizim için siyasi ya da vatandaş olması fark etmiyor, koruma altına alınan alan herkese yasak. Sit alanı bizim korumamız altında. Orada bulunan işletmeciler ile bir sözleşmemiz var, bekçi koymuşuz ‘kimse adalara kesinlikle çıkmayacak’ demişiz ve her gün de uyarıyoruz. Orası korunmak amacıyla etrafı çitlerle kapatıldı ve kapısı kilitli biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz.”

Daha önce de olmuştu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bingöl İl Müdürü Mustafa Loğoğlu da geçtiğimiz günlerde, ailesi ile birlikte Yüzen Adalar’ın üzerinde fotoğraf çektirerek paylaşmıştı.

Kente gelen bürokrat ve siyasilerin birçoğunun Bingöl’ün tek tabiat anıtına götürülerek adaların üzerinde fotoğraf çektirmeleri yıllardır eleştiri konusu edilmesine rağmen tedbir alınmıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği adalar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nce 2003 yılında tabiat anıtı ilan edilerek koruma altına alınmıştı.

Suyun üstünde bulunan ve rüzgâr veya insan müdahalesi ile hareket eden adalar, ziyaretçilerin adaların üzerine çıkması nedeniyle toprak hacmini kaybediyor.

Çevre yazarı Güven İslamoğlu ve Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç geçtiğimiz günlerde Yüzen Adalar’ın risk altında olduğu uyarısında bulunmuştu.

Yüzen Adalar vatandaşa yasak AKP’lilere serbest

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!