Batman’da Süslü Kadınlar davul zurna eşliğinde pedal çevirdi 

featured

Bu yıl onuncusu düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu için Türkiye’nin birçok kentinde kadınlar pedal çevirdi. Batman’da ise ilk kez düzenlenen etkinliğe katılım kalabalık geçerken kadınlara çocuklar ve çevredeki yurttaşlar da eşlik etti.

Metin Yoksu/Batman 

Batman’da ilk kez düzenlenen etkinliğin hazırlıkları aylar öncesinden başladı. En az 50 bisikletli kadının katıldığı etkinliğe çocukların yanı sıra erkeklerde süslü bisikletleri ile katılım gösterdi. Yediden yetmişe birçok yaştan kadın katıldığı etkinliğe bisikletleri olmayanlar için özel bisikletler ayarlandı. Kimi bisikletine gül, balon ile süsleme yaparken kadınlar yöresel kıyafetleri ile etkinliğe güzellik kattı. Etkinlik öncesi kısa bir basın açıklaması yapıldı. Etkinliğin düzenleyicilerinden Aynur Kartal ve Ayşegül Salim gerçekleştirdi. Etkinliğin Batman’da ilk olduğunu dile getiren kadınlar bisikletli yollar ve arabasız pazar talep ettiklerini dile getirdi.

Davul zurna ve halay 

Yapılan kısa açıklama sonrası 8 Mart Kadın Parkı’nda onlarca kadın Batman sokaklarında pedal çevirdi. Kadınlara eşlik eden araçlardan emniyetin müzik çalmasına izin vermemesi ile kadınlar şarkılarını hep bir ağızdan söyledi. Kadınlar pedal çevirirken etraftan insanlar alkışlar ile kadınlara destek verdi. Evlerinin balkonundan kadınlara çiçek atılması dikkat çekerken etkinlik sonunda kadınlar davulla zurna eşliğinde halay çekti. Toplu fotoğraf çekilmesinin ardından kadınlar zılgıt çekerek etkinliklerine son verdi.

Müziğe izin verilmedi 

Etkinlik sonunda görüştüğümüz Aynur Kartal, “Batman’da bu ilk etkinliğimiz. Heyecanlıydık. Etkinlik güzel geçti. Bütün katılan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Umarım gelecek yıl daha fazla oluruz. Tek olumsuz yan müzik çalmamıza izin vermediler. Umarım gelecek yıl izin verilir. Batman’da farklı olarak yılın sadece bir günü değil haftada bir gün muhakkak kadınlar olarak bir araya gelerek bisiklet sürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Batman’da Süslü Kadınlar davul zurna eşliğinde pedal çevirdi 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!