Basın özgürlüğü ve hukuk garabeti: Sinan Aygül’e saldırı

Gazeteci Sinan Aygül, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin koruma ekibinin saldırısına uğradı. Saldırı sonrası Aygül, kanlar içerisindeki fotoğraflarını paylaşarak Twitter hesabından olayı duyurdu. Aygül, iki gün önce Tatvan Belediyesi ile ilgili usulsüzlük iddialarını gündeme getirmişti. Saldırıya ilişkin güvenlik kamera görüntüleri de ortaya çıktı.

Alican YILDIRIM/İSTANBUL

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve gazeteci Sinan Aygül, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani‘nin korumalarının saldırısına uğradı. Saldırı sonrası Aygül, Tatvan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Saldırıya ilişkin Aygül, kanlar içerisindeki fotoğraflarını paylaşarak şu ifadeleri kullandı: “Biraz önce Tatvan’da Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani’nin silahlı korumalarının saldırısına uğradım. Belediyeye ait araçtan inerek saldıran şahıslar arkamdan kafama vurduktan sonra küfredek ‘Bir daha başkan hakkında yazarsan geberirsin’ diye tehditler ettiler. Tavan Devlet Hastanesi’ne götürülüyorum.”

Aygül, iki gün önce sosyal medya hesabından Tatvan Belediyesi ile ilgili usulsüzlük iddialarını gündeme getirmiş ve şunları yazmıştı: “Belediyelerin taşınmaz satışları meclis gündeminde. Bazı satışlarda çok ciddi usulsüzlükler, ciddi suçlar var. Olası bir inceleme/soruşturma ve tarafsız bir yargı sürecinde çok kişinin canı yanar. Bitlis Belediyesi’nin ihalesi katılımcı olmadığı için iptal oldu. Tatvan Belediyesi’nin gerçekleşen satışının da rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edilmesini bekliyorum. O satışı iptal edin @TatvanBld Belediye orası babanızın çiftliği değil…”

Gazetecilerin yolsuzluk haberlerinde olduğu gibi çocuklara karşı işlenen suçlar ve cinsel istismarla ilgili haberlerde de baskı altına alınmasının toplum için sonuçlarının ağır olacağına dikkat çeken Aygül, “Bir çocuğa cinsel istismar vakasını haberleştirmiştim 2019’da. Soruşturmanın gizliliğini ihlal iddiasıyla hakkımda dava açıldı. O gerekçeyle de ceza aldım. Sonra istinafa itiraz ettim, istinaf o maddeden suçun oluşmadığını söyleyerek cezayı bozdu fakat başka bir maddeden ceza verdi. 5 aya indirdi hapis cezasını. Bu ceza onandı. Bu da ayrı bir hukuk garabeti. Anayasa Mahkemesi’ne başvurdum bu konuda. Sonucu bekliyorum” şeklinde konuştu.

Aygül, saldırının ardından sosyal medya hesabından saldırı anına ilişkin güvenlik kamera görüntülerini paylaştı. Görüntülerde, gazeteci Aygül’görüntülerde, Aygül’ün Tatvan Belediye Başkanı Emin Geylani’nin korumalarından boksör olduğu belirtilen Yücel B.’nin arkadan saldırarak defalarca yumrukladığı görülüyor. Aygül’ün aldığı darbelerden dolayı yere düşmesi kameraya yansırken, korumanın yerde de vurmaya devam ettiği görülüyor. Bir süre sonra olaya müdahale etmek isteyen vatandaşlara ise polis memuru olduğu belirtilen koruma Engin K.’nın vatandaşlara silah göstererek kavgayı ayırmalarını engellediği görülüyor.

Saldırı hakkında açıklama yapan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, saldırının tasvip edilmediğini belirterek korumaları hakkında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Ancak, saldırı sonrası Aygül’ün yaptığı paylaşımlarda kendisine saldıranların Belediye Başkanı Geylani’nin korumaları olduğunu söyledi.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada ise, saldırıyla ilgili bir polis memuru ile Tatvan Belediyesi çalışanı hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi. Soruşturma kapsamında belediye çalışanı Y.B. ile polis memuru E.K.’nın gözaltına alındığı açıklandı.

Bu olay, gazetecilerin işlerini yaparken maruz kaldığı şiddet ve baskıların bir örneği olarak görülüyor. Ayrıca, haber yaparak toplumu bilgilendirmeye çalışan gazetecilerin karşılaştığı hukuk garabetleri de dikkat çekiyor.

Basın özgürlüğü ve hukuk garabeti: Sinan Aygül’e saldırı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!