Bartın’da 41 madenci, son 40 yılda 640 madenci hayatını kaybetti

featured

Bartın’ın Amasra ilçesinde faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı bir maden ocağında meydana gelen patlamada 41 maden işçisi hayatını kaybetti.

Bartın’ın Amasra ilçesinde faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı bir maden ocağında meydana gelen patlamada 41 maden işçisi hayatını kaybetti. İhmaller, denetimsizlik ve işçilerin çalışma koşulları tartışılırken siyasilerin Bartın’a ziyaretleri ve yetkili makamlarca yürütülen soruşturmalar devam ediyor. 

Erdoğan: Biz kader planına inanmış insanlarız. 

Dün Bartın’a giden ve madenci ailelerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maden faciasında yaşamını yitiren işçi sayısının 41’e yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, “Bu patlama nasıl yaşandı? Varsa sorumluları adli makamlarca ortaya çıkarılacaktır. Şuandaki önceliğimiz yer altındaki işçilerimize ulaşmaktı ve en son 41. işçimize ulaştık. Tabi o da rahmetli olmuş. Ve 40 olarak daha önce ilan edilmiş olan merhumlarımızın sayısı böylece 41 olmuş oldu. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.

Birileri dalgasını geçebilir ama önemli değil biz kader planına inanmış insanlarız. Bunun ne dünü ne bugünü ne yarını hiçbir zaman olmayacaktır, bunlar her zaman olacaktır bunu da bilmemiz lazım. Maden kazalarını inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti göstermenin çalışmaları içerisindeyiz.” dedi.   

Fotoğraf: intell4.com

TMMOB’dan açıklama: “Sorumlular hesap versin” 

“Madenci kardeşlerimizi göz göre göre ölüme yollayanlar bu cinayetin sorumlusudur. Madende güvenlik önlemlerini almayanlar bu cinayetin sorumlusudur. Madenlerin bu biçimde çalıştırılmasına izin verenler bu cinayetin sorumlusudur. Ve elbette madenleri vahşi bir sömürü ve rant kaynağı olarak kullanan siyasi iktidar bu cinayetin sorumlusudur.

Bizler bu sorumluların yargılanmasını, hesap vermesini istiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Tüm uyarılara rağmen madencilerimizi göz göre göre ölüme yollayanların suçlarını ve sorumluluklarını örtbas etmesine izin vermeyeceğiz.

TMMOB’ye bağlı odalarımızda arkadaşlarımız facianın yaşandığı bölgede incelemelerine devam etmektedir. Bu incelemeler sonucunda en kısa zamanda hazırlayacağımız raporla tüm sorumluları birer birer ortaya çıkaracağız ve kamuoyuyla paylaşacağız.

Hepimizin başı sağ olsun.”

Türkiye’de geçmiş yıllarda gerçekleşen maden facialarında yüzlerce işçi hayatını kaybetti. Uzmanlara göre maden kazalarının ve can kayıplarının sebebi, ihmal, denetimsizlik, hırs ve cezasızlık. haberuskudar.com 1983 yılından bu yana yaşanan maden facilarına ilişkin derlemeyi okuyucularla paylaştı. Araştırmaya göre maden faciaları ve kayıplar sırasıyla şöyle:

Türkiye madenlerinde grizu patlamaları

İnternet üzerinden yaptığımız araştırmada 1983 yılından günümüze tam 17 ölümlü grizu patlaması tespit ettik. Bu maden kazalarında 640 madencinin yaşamını yitirdiği bilgisine ulaştık. Bu kazalar arasında, Soma faciası gibi başka nedenlerden çıkan maden kazaları yer almıyor.  

1983 ⇒ Armutçuk grizu patlaması

Zonguldak’a bağlı Kandilli beldesinde Türkiye Taş Kömürü (TTK)  kurumuna ait Armutçuk kömür ocağında 7 Mart 1983 tarihinde büyük bir grizu patlaması yaşandı. Patlama sırasında ocakta bulunan 406 madenciden 103’ü hayatını kaybetti. Yapılan açıklamalarda patlama “Kaçınılmaz iş kazası” olarak tanımlandı. Ereğli Bülteni isimli haber sitesinde kazadan sağ kurtulan maden işçisi Salih Kılavuz ile 2104 yılında yapılan bir röportajda Kılavuz facianın 1982 Ekim ayından beri beklendiğini çünkü ocakta olağan dışı bir sıcaklık ve gaz birikimi yaşandığını söylemişti.

1983 ⇒ Kozlu grizu patlaması

10 Nisan 1983 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 10 madenci yaşamını yitirdi.   

1990 ⇒ Amasya grizu patlaması

7 Şubat 1990 tarihinde Amasya’da Yeni Çeltek Kömür İşletmesi’ne ait bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 3 madenci yanarak 65 madenci ise göçük altında kalarak öldü. Gazetemanifesto.com isimli haber sitesinde patlama ile ilgili bir haberde şu iddialara yer verildi: “Patlamadan bir gün sonra toprak altında kalan 63 işçiden umudunu kesen devlet kademeleri madenin hava bacalarından beton döktü. Bu faciadan ölen işçi sayısı 68’e ulaştı.

1992 ⇒ Kozlu grizu patlaması

Türkiye’de meydana gelmiş en büyük maden kazalarından biri olan grizu patlaması 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki bir taş kömürü ocağında yaşandı. Patlamada 263 madenci yaşamını yitirdi. Haber Sol’da yayımlanan bir habere göre, Kozlu’da yaşanan bu kazanın ardından 3 Mart tarihi “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” ilan edildi.

1995 ⇒ Sorgun grizu patlaması

26 Mart 1995’te Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan Matsan Madencilik Şirketi’nin işlettiği bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu 38 madenci göçük altında kalarak yaşamını yitirdi.  

2003 ⇒ Aşkale grizu patlaması

Erzurum’un Aşkale ilçesinde bulunan Kükürtlü Maden Ocağı’nda 8 Ağustos 2003 tarihinde meydana gelen grizu patlaması sonucu 7 madenci yaşamını yitirdi.

2003 ⇒ Ermenek grizu patlaması

Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan Özsayan Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağında 22 Kasım 2003 tarihinde meydana grizu patlaması sonucu 10 madenci yaşamını yitirdi.

2005 ⇒ Gediz grizu patlaması

Kütahya’nın Gediz İlçesi’ne bağlı Gökler Beldesi’nde bulunan ve Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait olan bir maden ocağında yaşanan grizu patlaması sonucu göçük altında kalan 18 madenci yaşamını yitirdi.  

2006 ⇒ Dursunbey grizu patlaması

Balıkesir’in Dursunbey İlçesi’nde Şentaş Madencilik’e ait bir kömür ocağında 1 Haziran 2006 tarihinde yaşanan grizu patlaması sonucu 17 madenci yaşamını yitirdi. Hürriyet gazetesinde kaza ile ilgili olarak yayımlanan haberde dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler şu açıklamayı yapmıştı: “Bunlar maalesef madencilikte olagelen kazalar. Çünkü, patlamadan birkaç dakika önce ölçümü yapmışlar, ama bu ani gaz gelimi, zaman zaman birikmiş gaz çıkışı olabiliyor. Ama bu konuyu yine de arkadaşlarla görüşeceğiz. Henüz daha incelemeler neticelenmedi. Ama maalesef, bu madenciliğin tabiatı icabı olabiliyor. Yani birikim, çünkü gazın nerede biriktiğini, ne zaman ortaya çıktığını tespit etmek mümkün olmuyor.”

2009 ⇒ Mustafakemalpaşa grizu patlaması

Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’ne bağlı Devecikonağı Köyü’ndeki özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında göçük altında kalan 19 madenci yaşamını yitirdi. Bianet’te kaza ile ilgili bir haberde şu ifadeler yer aldı: “Zonguldak’tan gelmesi beklenen kurtarma ekibi kendilerine patlamayla ilgili haberin geç ulaşması, hava muhalefeti nedeniyle askeriye helikopterlerinin kullanılamaması nedeniyle karayoluyla yola çıktı. Ekip sabah saatlerinde olay yerine ulaşabildi.”

2010 ⇒ Karadon grizu patlaması

Zonguldak’ın Kilimli Beldesi’nde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Karadon isimli kömür ocağında yaşanan grizu patlamasında 30 işçi yaşamını yitirdi. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, patlamayla ilgili olarak Zonguldak’ta yerel yayın yapan bir televizyon kanalına konuşan Dinçer, şunları söylemişti: “O patlamadan kaynaklanan şok, galeriye ve asansöre zarar vermiş. Yeraltındaki tahribat, kurtarma çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Kurtarma ekipleri, çok büyük risk alarak Karadon’da kurtarma çalışması yaptı. İlk 19-20 cesedimizde bahsettiğiniz türden herhangi bir şey yoktu. Güzel öldüler. O konuda ben acı çekmediklerini ve fizik olarak da güzel öldüklerini buradan rahatlıkla söyleyebilirim.”

2013 ⇒ Kozlu grizu patlaması

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu oluşan göçükte 8 madenci yaşamını yitirdi. Patlama ile ilgili bir haber yapan BBC muhabiri Rengin Arslan haberinde şunları yazmıştı: “Sekiz madencinin öldüğü bütün haber sitelerinde, sosyal medyada yer aldı; bir süreliğine. Kısa zamanda ilgi azaldı. İstanbul’a kar yağıyordu. Acaba okullar tatil olacak mıydı, hangi yollar kapalı derken, sekiz madencinin ölümü bir de karın kurbanı oldu.”

2014 ⇒ Gülşehir grizu patlaması

Nevşehir’in Gülşehir ilçesi Gümüşyazı köyü yakınlarınde özel sektöre ait kömür madeninde 26 Nisan 2014 tarihinde meydana gelen grizu patlaması sonucu 1 madenci yaşamını yitirdi.

2017 ⇒ Şırnak grizu patlaması

Şırnak’taki Belveren Beldesi ile Araköy köyü arasında bulunan bir kömür ocağında 4 Aralık 2017 tarihinde yaşanan grizu patlaması sonucu 3 işçi yaşamını yitirdi.

2018 ⇒ Kilimli grizu patlaması

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde özel bir maden şirketine ait olan maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 5 madenci ocakta mahsur kaldı. İşçilerden 2’si ocaktan sağ olarak çıkarıldı, 3 madenci ise yaşamını yitirdi.

2020 ⇒ İskilip grizu patlaması

Çorum’un İskilip ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen grizu patlaması sonucu oluşan göçükte 1 madenci yaşamını yitirdi.

2022 ⇒ Amasra grizu patlaması

Bartın’ın Amasra ilçesindeki bir maden ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen grizu patlaması sonucu 41 madenci yaşamını yitirdi. Maden kazasında 58 işçinin sağ olarak kurtarıldığı bildirildi.  

Kaynak: Haber Üsküdar

Manşet fotoğrafı: diken.com.tr

Bartın’da 41 madenci, son 40 yılda 640 madenci hayatını kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!