Bitmeyen tartışma; Kaşar Kars’ın mı Ardahan’ın mı?

featured

Kars, Ardahan ve Erzurum gibi Kuzeydoğu Anadolu kentleri Türkiye’de peynir üretiminde önemli yere sahip bir bölge.  Büyükbaş hayvancılığının oldukça geliştiği bu bölge aynı zamanda kaşar üretiminin de yapıldığı ve kaşarla özdeşleşen yerlerden. 

3 bin rakımı bulan yaylalarda çoğu endemik olan zengin bitki çeşitlerinin olduğu meralarda otlayan ineklerden elde edilen sütle yapılan kaşar, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerine gönderiliyor. Kaşar üretimi bu kentler için en gelişkin sektörlerden. Kars başta olmak üzere üç kentte de çok sayıda mandıra ve fabrika bulunuyor. Hatta 2016 yılında “Kars kaşarı”, Türk Patent Enstitüsü tarafından “coğrafi işaret belgesi” ile tescillendi.  

“Kaşar iki kent arasında muallakta “ 

Ancak kaşar, Kars ile 1992 yılında kendisinden ayrılarak il olan Ardahan arasında bir tartışmaya neden olmuş durumda. Ardahanlılar, kaşarın ana vatanının Ardahan olduğunu söylüyor. Öne sürdükleri şey ise kaşarın yoğun olarak üretildiği Göle ilçesinin Ardahan’a bağlı olması ve Ardahan’ın meralarının daha verimli ve zengin olması. 

Ardahan’da kaşar üretimi ve pazarlaması işini yapan Kadir Osmanoğlu isimli yurttaş, Kars piyasasının gelişmesine rağmen Ardahan kaşarının daha kaliteli olduğunu vurguladı. Osmanoğlu, “ Kaşar iki kent arasında muallakta. Ardahan’ın meraları Kars’ın arazilerine göre çok daha verimli ve kaliteli. Sadece Göle’de 23 -24 Kaşar fabrikası var. Üretim olarak yapılacak tek şey süt ve süt ürünleri. Ancak Kars’ta piyasa daha zengin ve bununla beraber dışardan ürün de girdi. Ama Ardahan öyle değil. Bütün ham madde yerli ve doğal.  Mayıs ve Ağustos arasında merada otlayan hayvanlardan üretiliyor. Bunun dışında hiçbir katkı maddesi yok. Ancak Doğu ekspres başta olmak üzere birçok etmen Kars piyasasının gelişmesini sağladı. Ardahan’a turist gelmiyor maalesef. Ardahan kaşarını gelip alanlar yine dışardaki Ardahanlılar. “ ifadelerini kullandı. 


“Kaşarın anavatanı Göle Ardahan’a bağlandı ama isim hala Kars’ın” 

Ardahan’ın Kars’tan koparak il olduğu süreci hatırlatan Osmanoğlu, kaşarın anavatanının Göle ilçesi olduğunu söyledi ve Kars’ın daha hızlı davrandığını ekledi. “Daha önce Ardahan Kars’a bağlıydı. Göle bölgesi de kaşarın ünlü olduğu bir yer. Göle ilçesi Ardahan’a bağlandı ama isim hala Kars’ın. Hatta Kars hızlı davranarak patentini aldı. Kaşarın anavatanı Göle’dir. “ 

Osmanoğlu, Ardahan kaşarının yavaş yavaş bilinmeye başlandığını belirterek şu şekilde devam etti; “Ardahan kaşarı yavaş yavaş bilinmeye başlandı. Posof fasulyesi, bal gibi telli peynir gibi ürünlerimiz tescillendi. Kaşar patenti konusunda geri kaldık. Kars’ın siyaseti erken davrandı. Ancak kalite ve lezzet açısından bizim kaşar başka. “ dedi.

Haber Merkezi

Bitmeyen tartışma; Kaşar Kars’ın mı Ardahan’ın mı?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!