AYM, ek MTV’nin gerekçeli kararını açıkladı

featured

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, depremler sonucunda ortaya çıkan ekonomik kayıpların telafi edilmesi amacıyla ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören yasal düzenlemenin iptali talebini reddetti.

Kararda, deprem kaynaklı ekonomik kayıpların telafisi için hangi vergilendirme araçlarının kullanılacağının belirlenmesinin yasama organının takdirine ait bir konu olduğu vurgulandı. Anayasa Mahkemesi, 2023 yılı için ek MTV alınmasının gerekli olduğunu değerlendirerek bu düzenlemenin meşru bir amaç için uygun olduğu sonucuna vardı.

Ayrıca, kararda ek MTV’nin bir defalığına ödenmesinin finansmanın sağlanmasına katkıda bulunacağı ve bu nedenle meşru bir amaç için uygun olduğu ifade edildi. Mahkeme, bireylerin sahip oldukları taşıtların mali güçlerinin bir göstergesi olduğunu ve deprem kaynaklı ekonomik kayıpların büyüklüğü göz önüne alındığında, bu kayıpların telafisi sonucunda ortaya çıkacak fayda ile araç sahiplerinin ödeyeceği ek MTV arasında makul bir dengesizlik bulunmadığına dikkat çekti.

Ayrıca, Mahkeme, ek MTV’nin toplumun geniş kesimlerini kapsayan yaygın bir vergi olduğunu ve bu düzenlemenin mali güce dayalı bir vergilendirme ile vergi yükünün adil bir şekilde dağıtılması ve eşitlik ilkesiyle uyumlu olduğu sonucuna vardı. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi, ek MTV uygulamasının anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

AYM, ek MTV’nin gerekçeli kararını açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!