Ali Erbaş’tan cemevlerine yasal statü açıklaması: ‘Bizimle alakalı konular değil’

featured

SERHAT OZAN YILDIRIM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bugün Tunceli’ye gelerek bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulundu. Munzur Üniversitesi kampüsü içinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan Hz. Ali Camiisi’nin açılışını yaptıktan sonra Tunceli Cemevi’ni ziyaret eden Erbaş burada bir süre Alevi dedeleri ile görüştü. Tunceli Cemevi’ne Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan İle birlikte gelen ve gazetecilerin cemevine girişine izin verilmeyen ziyareti sırasında Erbaş ve beraberindekiler cemevini gezdikten sonra Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve bazı Alevi dedeleri ile 45 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Ali Erbaş cemevinden çıktığı sırada korumaları başkan soru kabul etmiyor demelerine rağmen gazetecilerin ısrarlı sorusuna kısa cevaplar verdi. MunzurPress’in “Cemevlerine yasal statü konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Munzur Üniversitesi’ndeki camiinin açılışı için geldik. Daha önce geldiğimde de burayı ziyaret etmiştim, bugün de ziyaret ettim. Cemevimizin dedesi ve diğer cemevlerinin dedeleriyle görüştük. Güzel bir sohbetimiz oldu. Bazı konuları kendi aramızda görüştük. İnşallah bundan sonraki süreci değerlendireceğiz. Cemevinde birliğimizi beraberliğimizi konuştuk. Türkiye olarak hepimiz aynı hedefe çalışıyoruz. Devletimizin ve milletimizin birliği beraberliği için çalışıyoruz.
Sorunlarımız problemlerimiz tabi ki var. Onları hep birlikte çözmeye çalışacağız.” diyerek cevap veren Erbaş aynı gazetecinin “Siz daha önce de Tunceli’ye gelip cemevini ziyaret ettiniz, cemevlerine yasal statü verilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor demiştiniz, aradan 2 yıldan fazla bir zaman geçti o çalışmalarda bir gelişme var mı?” sorusuna  ise şu cevabı verdi: “Bizimle alakalı konular değil tabi bu konular. Çok geniş tarafları olan bir konu onlar, süreç içerisinde değerlendirilecek böyle diyelim.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Tunceli Cemevi ziyareti sırasında görüştüğü 92 yaşındaki Alevi dedesi Ahmet Uğurlu ziyaret sonrası halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada cemevlerine yasal statü tanınması ve Alevi dedelerine maaş verilmesi konusunda talepte bulunduklarını söyledi.

Uğurlu, Erbaş’a cemevlerine yasal statü verilmesi konusundan tavrının ne olduğunun sorulmasıyla ilgili “Biraz şaşırdı, açıkça kaldı orta yerde. Ben kendisini teselli ettim.” dedi.

Uğurlu ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Diyanet İşleri Başkanı’ndan cemevlerinin artık yasal statüye kavuşturulmasını istedim. Artık Alevilerin ibadetlerini rahatlıkla yapmalarını söyledim. Bizden bilgiler almışlardı önce ama Alevi dede ve seyitlerine hala maaş vermemelerini sordum. ‘Artık Avrupa devletleri Aleviliği kabul etti, siz neden şüphe ediyorsunuz, Alevilerin neyinden korkuyorsunuz? Tunceli ocakları barındıran bir kent, siz de o kenttesiniz şu anda. Bu halkın ibadet özgürlüğünden neden çekiniyorsunuz, neden korkuyorsunuz?’ Bunları söyledim. O da bana, ‘Bunları gidip Cumhurbaşkanına anlatacağım’ dedi. Bende kendisine dedim ki, ‘Yapmazsan peygamberlerin peygamberi Hz. Muhammet’in huzurunda senden davacıyım, 92 yaşındayım bir köyde yaşıyorum. Yakın köyümdeki Sunni köydeki camiide görevli olan, en yüksek maaşı alıyor. Ben bir kuruş para alamıyorum. Suç kimde? Avrupa Alevi inancını kabul ediyor, siz neden korkuyorsunuz? Alevilerin ibadet vebali Sayın Diyanet İşleri Başkanı’nın boynundadır’ bunu kendisine söyledim.”

2018’DE  TABİ Kİ SİZİN TALEPLERİNİZ BİZİM DE TALEPLERİMİZ SAYILIR DEMİŞTİ, 2022 YILINDA “BİZİMLE ALAKALI  DEĞİL BU KONULAR” DEDİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Erbaş 19 Ekim 2018 yılında Tunceli’ye gerçekleştirdiği  ziyaret sırasında Tunceli Cemevi’ni ziyaret ederek cemevi dedeleri ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Ali Erbaş 2018 yılında Tunceli Cemevi ziyareti sırasında cemevi dedesi olan Ali Ekber Yurt ‘un cemevlerine yasal statü tanınmasını  istiyoruz hızlı bir şekilde bu konuda sizlerin de yardımını bekliyoruz sorusuna şu cevabı vermişti:

“Aynı düşünceye, aynı inanca sahibiz. Kıblemiz, kitabımız, peygamberimiz bir. Ehlibeyt sevgisi noktasında hiçbir farkımız yok. Dolayısıyla bu birlik, beraberlik daha da güçlenerek devam edecek. İçinde bulunduğumuz cemevi, mekan bir erkan mekanıdır. Burada Allah’ın ismi anılıyor. Peygamberimizin ismi, ehlibeytin ismi anılıyor. Hepsi bizim önemli değerlerimiz. Dolayısıyla burada çok hayırlı hizmetlerin olmasını niyaz ediyorum. Birlik, beraberlik içinde birliğimize, beraberliğimize katkı sağlayacak nice hizmetlerin nice etkinliklerin bu dergahta yapılmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum. Tabi ki sizin talepleriniz bizim de taleplerimiz sayılır. Bu konuda yetkililerimiz, devlet büyüklerimiz zaman içerisinde mutlaka karşılama noktasında gayret içerisinde olacaklardır”

Ali Erbaş’tan cemevlerine yasal statü açıklaması: ‘Bizimle alakalı konular değil’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!