‘AKP’li başkanın 4 kardeşi birden nasıl yükseldi?’

featured

Şanlıurfa AKP İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’nın dört kardeşinin kentte Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile belediye ve üniversitede görev almaları Meclis’e taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, hazırladığı önerge ile Şanlıurfa AKP İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı‘nın dört kardeşinin birden nasıl hızla yükseldiğini sordu. Emir, önergesinde AKP’li başkan Kılıç’ın kardeşlerine makam dağıtıp dağıtılmadığını sorarak, konuyu Meclis’e taşıdı. 

Murat Emir Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile hazırladığı soru önergesinde AKP’li Başkan Kılıç’ın kardeşi Mehmet Arif Kırıkçı’nın kentte İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, diğer kardeşi Mustafa Kırıkçı‘nın da Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı olduğuna dikkat çekti. 

Murat Emir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “AKP İl Başkanı, kardeşlerine makam mı dağıtıyor?” sorusunu yöneltirken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a da  bir peyzaj firması bulunan Şanlıurfa AKP İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’nın kentteki millet bahçeleri ihalelerine müdahale edip etmediğini sordu.

4 KARDEŞ AYRI AYRI MAKAMLARDA AYNI ANDA NASIL YÜKSELDİ?

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Şanlıurfa’da Endülüs Peyzaj adındaki firmasıyla peyzaj işleri yapan AKP İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’ın, Millet Bahçesi ihalelerini aldırdığı firmalara peyzaj işi için taşeronluk yaptığı ve kamuda farklı makamlarda görev yapan dört kardeşinin önünü açtığı iddiaları Meclis gündemine taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Kırıkçı’ya yönelik ihale iddialarını Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığının, Kırıkçı’nın kardeşlerinin kamudaki yükseliş iddialarını ise hem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın hem de ilgili bakanların yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu.

Murat Emir AKP İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ile ilgili iddialarını ve sorularını şu sözlerle ifade etti: 

İKİ MÜDÜR YARDIMCISI DA KIRKÇI’NIN KARDEŞİ ÇIKTI

 “Kırıkçı’nın bir kardeşi Mehmet Arif Kırıkçı, kentte İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Diğer kardeş Mustafa Kırıkçı da Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı. Kardeşlerden diğeri de Harran Üniversitesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı ve Bölüm başkanı olan Abdullah Cevdet Kırıkçı. Diğer kardeş de ağabeyinin il başkan yardımcılığından il başkanlığına getirilmesinin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğinden istifa eden Mahmut Kırıkçı. 

 MAHMUT KIRKÇI BELEDİYEYE GİTMEDEN MAAŞ MI ALIYOR?

 Ancak, halen Kırıkçı’nın belediyede kadrosu bulunuyor. Bu durumda Mahmut Kırıkçı, belediyede ne iş yapıyor? Belediyede işe gitmeden maaş mı alıyor? Bu soruların da yanıtlanması gerekiyor. Öte yandan binlerce üniversite mezunu işsiz geziyorken, asgari ücretli işler için yüz binlerce üniversite mezunu gencimiz İŞKUR kapılarında kuyruk oluştururken, bu Kırıkçı ailesinin ne özelliği var da her bir kardeş ayrı makamlarda aynı anda yükselebiliyor?

“KIRKÇI BAŞKA FİRMALARA İHALE ALDIRARAK TAŞERONLUK MU YAPIYOR?”

Bu aile saadetinin yanı sıra İl Başkanı Kırıkçı’nın yapmış olduğu ticaret de tartışma konusu. Kırıkçı, Endülüs Peyzaj adındaki şirketiyle 2018 yılına kadar, Siverek, Eyyübiye ve Akçakale belediyelerinden ihale alıyordu. O yıllarda almış olduğu ihalelerin toplam bedeli o günün parasıyla bir milyon TL’ye yakın. Bu şirket ihalelerin neredeyse tamamına yakınında tek teklif veren şirket olmuş. Bu da ihalelerin adrese teslim olduğu şüphesini uyandırıyor. Daha sonra Kırıkçı’nın AKP il yönetimine girdiği tarihten bu yana da kağıt üzerinde ihale almamış olduğunu görüyoruz. Ancak, çok ciddi bir şekilde Kırıkçı’nın başka firmalara ihale aldırdığı ve bu firmalara taşeronluk yaptığı iddialarını duyuyoruz. Son olarak Viranşehir ve Eyyubiye ilçelerinde TOKİ tarafından yaptırılan millet bahçeleri işinde de ihaleyi alan firmanın peyzaj işlerini yaptığı iddia ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu iddiaları mutlaka aydınlatması gerekiyor.”

‘AKP’li başkanın 4 kardeşi birden nasıl yükseldi?’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!