AKP il başkanı ve kardeşinin alt gelir grubundan arsa aldığı ortaya çıktı

featured

Ferit Demir / Dersim

Geçtiğimiz yıl Dersim’in Çemişgezek ilçesi Gedikler Jandarma Karakolu’nu ziyaret ettiği sırada askeri törenle karşılanan ve Türkiye gündeminde sıkça tartışılan AKP Tunceli İl Başkanı bu kez TOKİ skandalı ile gündeme geldi.

Dersim’de alt gelir grupları için TOKİ tarafından satışa çıkarılan arsalardan AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın ile kardeşi Gürcan Özaydın’a TOKİ kurası ile arsa çıktığı ortaya çıktı. AKP İl Başkanı vatandaşların yoğun tepkisi sonrası arsayı TOKİ’ye iade ettiğini açıkladı. 

IMG_20230322_112142

TOKİ’nin geçen yıl başlattığı “İlk Evim Arsa Projesi” kapsamında Dersim’de satışa çıkardığı arsalar için geçtiğimiz hafta yapılan kura çekiminde AKP Tunceli İl Başkanı Dr. Sercan Özaydın ile kardeşi Gürcan Özaydın’a arsa çıktığı ortaya çıktı. Geçmiş yıllarda 3 yıl boyunca Tunceli Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten, 2019 yılında görevden alındıktan sonra Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevine getirilen Dr. Sercan Özaydın, Ocak 2021 yılında görevinden istifa ederek AKP Tunceli İl Başkanlığı’na atanmıştı.

TOKİ’nin “İlk Evim Arsa Projesi” projesi şartnamesinde başvuru yapacak kişilerin kendisi dahil eşi ve çocuklarının aylık gelirinin 16 bin TL’nin altında olması ve üzerinde ev ya da arsa bulunmaması şartı koyduğu, AKP İl Başkanı’ nın bu şartlara uymadığı halde TOKİ’deki arsa satışı için başvuru yaptığı ve ilginç bir şekilde kurada hem kendisine hem kardeşine arsa çıktığı ortaya çıktı.

Screenshot_20230322_110757
Screenshot_20230322_110809

Tıp Doktoru olan AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın kendisine ait BMW marka 4×4’lük bir aracının bulunduğu öğrenilirken,  kendisine ya da eşi ile çocuklarına ait ev ya da arsa olup olmadığı konusundaki sorularımıza cevap veren AKP il başkanı, alt gelir grupları için satışa çıkarılan arsalara başvuru yaptığını kabul ederek hem kendisinin hem de kardeşinin kurada arsa sahibi olduğunu açıkladı.

TOKİ kurasında kendisine arsa çıkan AKP Tunceli İl Başkanı yoğun tepkiler gelmesi üzerine sosyal medya üzerinde yazılı bir açıklama ile arsayı TOKİ’ye iade ettiğini açıklayarak şunları dedi: “Bazı basın organlarında tarafımıza yapılan haberler üzerine açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur; 10.10.2022 tarihinde ülkemiz genelinde başlatılan ilk evim müstakil arsa projesi’ne yasal kriterlere uygun olan her vatandaş gibi yapılmış başvurumuzda 5 ay sonra 16.03.2023 tarihinde noter huzurunda çekilen kura sonucunda, şahsıma hak sahipliği çıkmış olan bu arsadaki hakkımdan, aynı gün depremzede kardeşlerimiz adına feragat ederek TOKİ Kentsel Yenileme Dair Başkanlığına resmi iademi yaptım. Milletimizin tek yürek olup yaraları sarmaya adandığı bu dönemde, tüm aşamaları şeffaf ve yasal olan bu sürecin, her daim karalama ve algı oluşturmayı şiar edinmiş belli çevrelerce türlü tezvirata malzeme yapılmak istenmesi ancak beyhude bir çabadır.”

Konuyla ilgili kendisine ulaştığımız AKP Tunceli İl Başkanı Dr. Sercan Özaydın sorularımıza yazılı cevap iletip hem kendisinin hem kardeşinin arsayı TOKİ’ye iade ettiğini belirterek şu cevabı verdi:

IMG_20230322_111320

“1- Arsa Satış şartnamesinde aylık gelir şartının 16.000₺ olduğu doğrudur. Ben son 1 yıl boyunca herhangi bir kurumda çalışmıyorum ve/veya adıma kayıtlı herhangi bir işletme de yoktur.

Değerli eşim bu süreçte ailemizin ekonomik sorumluluğunu üstlenerek çalışıyor ve onun da geliri 16.000₺’nin altındadır. Ailece aldığımız bir karar gereği Üstlendiğimiz siyasi sorumluluk ve gayretin, bir hekim olarak aktif çalışma düzenimle eşzamanlı verimli olmayacağından bu süreçte herhangi bir meslekle meşgul olmamayı tercih ettim.

2- Benim, eşimin ve çocuklarımın üzerine herhangi bir ev ve arsa yoktur.

3- Araç sahibi olmanın söz konusu başvuruya engel bir durumu olmamakla beraber,

Şayet araştırırsanız göreceksiniz ki, sözünü ettiğiniz aracı aylar önce satmıştım. Ayrıca eşimin kendine ait aracı olduğu iddianızın da doğru olmadığını yine aynı şekilde öğrenebileceğinize inanıyorum.

4- Aynı kriterler kardeşim için de geçerlidir ve kuraya katılmasına engel bir durum yoktur.

Ayrıca aile kararı olarak kardeşim de benim gibi kura sonucundaki hak sahipliğinden feragat etmiştir.Teşekkür ederim.”

AKP il başkanı ve kardeşinin alt gelir grubundan arsa aldığı ortaya çıktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!