Ahmet Şık: “Geliyor gelmekte olan” gibi sloganların altı boş

featured

CHP’nin ‘helalleşeceğiz’ şeklindeki tutumuna sert tepki gösteren Ahmet Şık, ” Geliyor gelmekte olan gibi sloganların altının boş” dedi.

Hacer Demirel / Dersim

Dersim Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) iş birliğiyle Dersim’de düzenlenen “Munzur Kitap Günleri” söyleşilerle devam ediyor. TİP Milletvekili Ahmet Şık ile gazeteci-yazar İbrahim Varlı’nın katılımıyla “Rejimin Krizi Derinleşirken Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı” başlıklı bir söyleşi düzenlendi. Burada konuşan TİP Milletvekili Şık, CHP ve özellikle bileşeni olduğu 6’lı masaya sert eleştirilerde bulunarak, Kürt sorununa yönelik tek bir elle tutulur açıklama yapılmadığına dikkat çekti. Kürt sorununun hala can yaktığını belirten Şık, “Bugün 6’lı masanın içerisinden herhangi birisi Kürt meselesine dair bir tek söz söyledi mi? Ya da söylediği siz tatmin etti mi?” şeklinde konuştu. 

“Sokağı canlı tutmalıyız”

Türkiye’de herkesin çok kaygılı olduğunu ve iç savaş endişesi taşıdığını belirten Şık, “Türkiye’de ciddi bir muhalefet eksikliği var. Bu sadece parlamentoda bulunan siyasi partilerin eksikliği değil aynı zamanda toplumsal muhalefetin de eksikliği var. Memlekette iktidar yanlısı olmayan herkes çok kaygılı, acaba iç savaş çıkar mı diye… Türkiye’de sosyal medyada yürüyen bir muhalifçilik, ‘devrimcilik’ var, sürekli bu muhalefet mecliste ne yapıyor diye soruluyor anonim kimliklerle. Orada yapılacak iş belli zaten. Meclis çatısı altında yapacağınız muhalefetin sınırı, kuralı belli. Bütün mevzu parmak hesabına dayanıyor. Bu ülkede şu anda yapılacak tek şey sokağı canlı tutmak. Toplumsal muhalefetin bir arada durup kendisini bir güç merkezi olarak gösterdiği bir harekete ihtiyacımız var” dedi. 

‘Yumruğu doğru yere indirin’

Herkesin üçüncü ittifak bileşenleri etrafında kenetlenmesi gerektiğine dikkat çeken Ahmet Şık, “Solcuların, sosyalistlerin ve demokratların çabasıyla bu ülkede her şey yapmak mümkün. Karamsarlık karşıda bir şey söylüyorum. Yumruğu doğru yere indirirsen her şey mümkün. En iyi bildiğimiz şey dövüşmek. Bakın tekrarlıyorum üçüncü ittifak bileşenleri dışında herhangi bir partiye oy verirseniz çocuğunuzun yüzüne bakamazsınız bu kadar net söylüyorum” dedi. Şık,  6 yıldır cezaevinde bunulana HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da cezaevinden çatır çatır umut dağıttığını belirtti. Şık, “Selahattin Demirtaş, çatır çatır umut dağıtıyor insanlara” ifadelerini kullandı.

‘Kuru bir helalleşme olmaz ‘

CHP’nin ‘helalleşeceğiz’ şeklindeki tutumuna sert tepki gösteren Şık, yüzlemeye olmadan bu ülkeye hiçbir zaman barış, demokrasinin gelmeyeceğine dikkat çekti. Son 20 yılda yapılacak bir hesaplaşmanın bile Cumhuriyet tarihi için önemli bir kazanım olacağını belirten Şık, suç örgütü üyesi Sedat Peker’in açıklamalarına da değinerek, “Bugüne kadar tam 351 ayrı suç açıkladı. Ancak sadece bir tane soruşturma açıldı. O da bu döneme ait değil” dedi. Bütün bu işlenen suçları görmezden gelmeyeceklerini ifade eden Şık, “Geliyor gelmekte olan” gibi sloganların altının boş olduğunu söyledi. 

‘Halkta umut ve heyecan yaratmadı’

Millet İttifakı’ndan beklentisi olmadığını belirten gazeteci İbrahim Varlı da, “Millet İttifakı’nın dışında Demokrasi İttifakı da umut ve heyecan yaratamadı. Kitlelerde heyecan uyandıracak başka türlü bir yöntem bulmak lazım. 21. yüzyıl halk ayaklanmalarının çağı olacak, dünyanın birçok yerinde bu eylemleri göreceğiz. Dünyada savaş ortamı devam ettikçe bunun sonuçlarının yansımalarını yakın zamanda dünyanın birçok yerine göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Ahmet Şık: “Geliyor gelmekte olan” gibi sloganların altı boş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!