9. Amed Tiyatro Festivali başlıyor

featured

Amed Şehir Tiyatrosunun bu yıl 9’uncusunu düzenlediği “Amed Tiyatro Festivali” bugün başlıyor. 

Amed Şehir Tiyatrosunun bu yıl 9’uncusunu düzenlediği “Amed Tiyatro Festivali” bugün başlıyor. 27 Nisan’a kadar devam edecek olan festivalde tiyatro oyunlarının yanı sıra Kürt tiyatro tarihine yönelik pek çok söyleyişi olacak. “Bi hebûna xwe, bi xwebûna xwe (Varlığınla, kimliğinle)” şiarıyla düzenlenecek festivalde ilk oyun İskenderpaşa Konağı’nda, son oyun ise Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde oynanacak.

Festivalde 18 grubun sahneleyeceği oyunlar olacak. Oyunların 5’i Türkçe 10’u Kürtçenin Kurmancî lehçesi, 1’i Zazakî 2’si de Soranî lehçesinde sahnelenecek. Rojhilat’tan Urmiye, Seqiz ve Kerkûk ve Dûhok kentlerinden, İstanbul’dan tiyatro ekipleri de sahne alacak.

Bu yılki festivalde 8 senenin ardından ilk kez Amed Şehir Tiyatrosu ekibi belediyeye ait Çand Amed Kongre Merkezinde performanslarını sergileyecek. Amed Şehir Tiyatrosunun kayyum tarafından işlerine son verilmiş ve sahneleri ellerinden alınmıştı. 31 Mart yerel seçimleriyle birlikte 8 senenin ardından belediyeyi geri alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından tiyatro ekibine sahneleri geri verilecek.

(Evrensel)

9. Amed Tiyatro Festivali başlıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!