80 yaşındaki saat ustası 70 yıldır antika saat tamiri yapıyor

featured

Van’da 70 yıldır antika saat tamiri yapan Şemsettin Özdemir, on yıllar önce üretilen ve koleksiyonerlerin ilgi odağı olan antika cep ve kol saatlerin onarımını yapıyor. Özdemir’in kent merkezindeki küçük dükkanı, yıllardır Van ve çevre kentlerindeki antika saat tutkunlarının değişmeyen adresi.

Şenol Balı/Van

Günümüz teknolojisiyle mücadele eden ve fabrikasyon üretimi saatlere karşı direnen antika saatler, meraklıları tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Uzun ömürlü olan antika saatlerden birçoğu zamana direnerek günümüze ulaşmış durumda. Çalışamaz hale gelen antika saatlere on yılları bulan tecrübesiyle yeniden hayat veren ustalardan biri de Şemsettin Özdemir. Van’da yaşayan Özdemir, 10 yaşında başladığı 80 yaşında sürdürdüğü mesleği ile on yıllar devirmiş antika değerindeki saatleri onarıyor ve saatleri bazen haftalar bazen de aylar bulan sürelerde tamir ediyor.

80 yaşındaki Şemsettin Özdemir, 10 yaşında başladığı antika saat tamiri işini hala sürdürüyor

Tamirciliğe adanmış bir ömür

Aynı zamanda Judo eğitmenliği yapan 80 yaşındaki Özdemir, kent merkezindeki eski bir çarşıdaki dükkanında eksilmeyen bir inançla 70 yıldır saat tamir ediyor. 10 yaşında bir ustanın yanında mesleğe başlayan Özdemir, tüm ömrünü saat tamir etmekle geçirmiş. Müşterilerinin ‘Hoca’ diye hitap ettiği Özdemir, “10 yaşındayken bir ustanın yanında başladım bu işe, ondan sonra bırakamadım.” diyor.

“Yeni çıkan pilli saatler beş kuruş etmiyor. Antika saatler, tarihi cep saatleri, otomatik saatler geliyor bana. Onların tamirini yapıyorum. Piyasada yapılmayan saatleri bana getiriyorlar, ben yapıyorum. Yıllardır bu şekilde devam edip geldik.” sözlerini kullanan Özdemir, kendisine gelen saatlerin neredeyse tamamının artık üretilmediğini ifade ediyor. Özdemir’e göre fabrikasyon üretimi ile üretilen pilli saatler bir işe yaramıyor. Özdemir, “Fabrikasyon üretimle üretilen pilli saatler beş kuruşa yaramıyor. Özellikle Çin malları piyasada almış başını gidiyor.” ifadelerine yer veriyor.

Cep ve kol saatlerinin yanı sıra duvar saatleri de Özdemir’in tamir ettiği tarihi saatler arasında yer alıyor

Van ve çevre kentlerdeki antika saat tutkunlarının değişmeyen adresi

Özdemir, bir ömür niteliğindeki ustalık serüveninde birçok zorluk yaşamış. Şöyle devam ediyor, “İki sefer dükkanım yandı. Başıma çok şeyler geldi ama her defasında yeniden başladım. Devam etmek zorundaydım çünkü sanatımız bu, bunun dışında neler yapabiliriz ki?”

Özdemir’in bir de itirazı var. Yeni ustaları beğenmediğini söylüyor ve şu şekilde devam ediyor: “Ben bu işi çıraklıktan öğrendim. Şimdiki ustalar havadan yetişme. Saatin kapağını açıp kapatanlar bile kendine usta diyor. Ben 70 senedir bu işi yapıyorum hala kendimi usta olarak görmüyorum. Bazen öyle saatler geliyor, insanın aklı duruyor. Nerden açacağını bilemiyorsun.”

Özdemir’in küçücük dükkanı kentteki saat tutkunu yurttaşların değişmeyen adresi. Özdemir, burada sadece tamir değil aynı zamanda tarihi uzun yıllara dayanan birçok saat marka ve modellerin satışını da yapıyor, “Burada aynı zamanda antika saatlerin satışını da yapıyoruz. 5 bin TL’den başlıyor bu fiyatlar. Özellikle cep saatleri hala çok ilgi görüyor. 125 senelik ömre sahip olanlar var. İlk çıkan diğer markalar da var, kimisi 40 senelik kimisi 50 senelik. Kaliteli saatler azalıyor. Birçok saat markasını ilk ben Van’a getirdim.”

Özdemir, meslek hayatı boyunca birçok sorun yaşamasına rağmen işini sürdürmekte ısrarcı olmuş.

80 yaşındaki saat ustası 70 yıldır antika saat tamiri yapıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!