4 yıl oldu ‘Gülistan Doku nerede’ sorusuna cevap bulunamadı

Dersim’de, 5 Ocak 2020’de kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’dan (21) 4 yıldır haber alınamıyor. Anne Bedriye Doku, “ “4 yıldır her gün akşam, sabaha balkona çıkıyorum, Gülistan’ı gözetliyorum. Belki bir yerlerden çıkar, gelir diye. Ben kızımı çok özledim. Hayat bize zehir, zindan oldu” dedi.

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamadı. Ailesi, 6 Ocak’ta Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. Doku’nun bulunması için cep telefonu sinyallerini izleyen güvenlik güçleri, 11.29’da Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiğini tespit etti. Yol güzergahındaki Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarında yapılan incelemelere rağmen Doku’nun araçtan nerede indiği tespit edilemedi. Araştırmalar sonunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun, en son Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadük üzerinden geçen bir aracın kamerasına da Gülistan Doku’nun olduğu ifade edilen görüntü yansıdı.

Dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel koordinesinde Uzunçayır Baraj Gölü’nde AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerden oluşan 542 kişilik personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle yapılan aramalara rağmen Doku’ya ait ize rastlanmayınca çalışmalar sonlandırıldı.

SON GÖRÜŞTÜĞÜ ESKİ ERKEK ARKADAŞI GÖZALTINA ALINDI

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, kaybolmadan önce son görüştüğü kişi olduğu belirtilen erkek arkadaşı Rusya doğumlu Zeinal A., yaklaşık 2 yıl sonra Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Zeinal A., 4 saat süren ifadenin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı ve hakkında yurt dışı yasağı konuldu. Zeinal A.’nın babası E.Y. hakkında da Doku ile ilgili gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyadan ifşa ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Mahkeme, E.Y.’yi kişisel verileri ele geçirip, yaydığı gerekçesiyle 2,5 yıl hapse çarptırdı. Ayrıca sosyal medya hesaplarında yapılan inceleme ve araştırmalarda, E.Y.’nin, 2018 yılında Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi şehit eden polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu hakkında da sosyal medya üzerinden olumlu ifadeler kullandığı tespit edildi. Tunceli Valiliği’nin önerisi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından Zeinal A.’nın babası E.Y., polislik mesleğinden ihraç edildi.4 YIL OLDU GÜLİSTAN’DAN İZ YOK

5 Ocak 2020’de kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’dan (21) 4 yıldır haber alamayan ailesi, yaşadıkları Diyarbakır’dan Tunceli’ye gelerek Tunceli Cumhuriyet Başsavcısıyla görüştü. Görüşme sonrası anne Bedriye Doku, kızının fotoğrafını taşıyarak adliyeden çıktı. Yapılan görüşmede başsavcı, dosyada yapılan işlemleri aileye aktardı. Anne Bedriye Doku, 4 yıldır kızından gelecek haberi beklediğini belirterek, “4 yıldır her gün akşam, sabaha balkona çıkıyorum, Gülistan’ı gözetliyorum. Belki bir yerlerden çıkar, gelir diye. Ben kızımı çok özledim. Hayat bize zehir, zindan oldu. Bizim başımıza geldi, Allah kimsenin başına vermesin. 5’inci yıla giriyor, kızım hala kayıp. Buradan yeni Adalet Bakanı’na, Cumhurbaşkanına, milletvekillerine çağrımdır. Allah için, kendinizi benim yerime koyun. Çocuğunuz okula gidip gelmezse ne yapabilirdiniz? Kızımı önce Allah’a, sonra devlete emanet ettim. 4 yıldır telefonlar incelemede, araç çamur halde, incelenmedi. Tunceli’de adım başı kameralar var. Kızım buhar olup uçmadı. Allah rızası için kızımı bulup çıkarın, üzerini örtmeyin” dedi.

4 yıl oldu ‘Gülistan Doku nerede’ sorusuna cevap bulunamadı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!