3 Milyon Gencin İşsizlik Çıkmazı

featured

Havva Gümüşkaya’nın yazısına göre, TÜİK’in Temmuz-Eylül dönemine ilişkin verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde işsiz sayısı 161 bin kişi azalırken istihdam yalnızca 124 bin kişi arttı.

Ümitsiz İşsizlerin Yüzde 23’ü Genç Yaş Grubunda

Yılın üçüncü çeyreğinde, iş arama umudunu kaybedenlerin sayısı 158 bin kişiye ulaştı ve bu kişiler işgücü piyasasından çekildi. Toplam ümitsiz işsiz sayısı, 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 1 milyon 829 bine çıktı. Bu ümitsiz işsizlerin yüzde 23,2’si 15-24 yaş arasındaki gençlerden oluştu. Bu yaş grubundaki 424 bin genç, iş bulma umudunu kaybederek evlerine kapandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, “İş aramıyorum ama iş olsa çalışırım” diyenlerin sayısı da 1 milyon 440 bini buldu.

En dikkat çekici veriler gençlerle ilgiliydi. 15-24 yaş arasındaki 2 milyon 924 bin kişi ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor.

Meslek lisesi mezunu gençlerin yüzde 27,6’sı ne eğitimde ne de istihdamda yer alırken, diğer lise türlerinden mezun olanlar arasında bu oran yüzde 29,1’e ulaştı.

İş arama süreleri uzadıkça, psikolojik savaşa dönüştü. TÜİK verilerine göre, 720 bin kişi bir yıldan uzun süredir iş arıyor. Temmuz-eylül döneminde her 100 kişiden 22’si son bir yıldır iş aradı, ancak başarısız oldu. İş bulma savaşında mağlup olanlar ise iş aramaktan vazgeçip evlerine kapandı.

Türkiye, OECD İçinde İkinci Sırada

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verileri, Türkiye’deki genç işsizliğinin boyutunu ortaya koydu. 14 Kasım’da paylaşılan verilere göre, Türkiye eylül ayında OECD ülkeleri arasında en yüksek işsizlik oranına sahip dördüncü ülke oldu. Türkiye, sadece İspanya, Yunanistan ve Kolombiya’dan daha iyi bir durumda bulunuyordu. Ancak genç işsizlik oranı çok daha kötüydü. OECD ülkeleri içinde genç işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke Güney Afrika oldu. Güney Afrika’dan sonra en kötü durumda olan ülke ise Türkiye olarak belirlendi. OECD verilerine göre, 20-24 yaş arasında Türkiye’de eğitimde ya da istihdamda olmayanların oranı yüzde 33,3 oldu.

Ümidi Kaybeden Genç İşsizlerin Yüzdesi Artıyor

İş bulma umudunu kaybeden gençlerin oranı zaman içinde artış gösterdi:

  • I. Çeyrek: %21,8
  • II. Çeyrek: %21,8
  • III. Çeyrek: %23,2

OECD İlk 5 Ülke Arasında

OECD ülkeleri içinde eğitimde ya da istihdamda olmayan 20-24 yaş arasındaki gençlerin oranlarına göre ilk 5 ülke:

  1. Güney Afrika: %54,6
  2. Türkiye: %33,3
  3. Kolombiya: %27,8
  4. İtalya: %26,4
  5. Şili: %26,1
3 Milyon Gencin İşsizlik Çıkmazı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!