1938 tanığı Hıdır Akar son yolculuğuna uğurlandı

featured

Hıdır Akar, Elazığ Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan Ehli-Beyt Cemevi’nde törenin ardından Ovacık’ın Torunoba köyünde toprağa verildi.

Hıdır Akar’ın cenazesine Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP PM Üyesi İbrahim Kasun, HDP Ovacık İl Örgütü ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

’38 tanığı Hıdır Akar’ın oğlu Cemal Akar 1992 yılında kurulan ve 1993 yılında kapatılan Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nin (ÖZDEP) Erzincan il başkanlığını görevini yürütmüştü. 90’larda faili meçhul bir cinayete kurban gitmişti.

IMG_20230416_192029_518

’38 tanığı

Tarihe Dersim Katliamı olarak geçen ve 4 Mayıs 1937 yılında TBMM’de Bakanlar Kurulunun çıkardığı ‘Dersim Tenkil Kararları’ adlı kararname sonucu başlayan katliamda resmi açıklamalara göre 16 bin, Dersim halkının anlatımlarına ve tanıklara göre 70 bin insan, çoğu yaşlı, kadın ve çocuk olmak üzere köylerde, mağaralarda, dere kenarlarında; bombalanarak, kurşuna dizilerek, yakılarak, kimyasal gaz kullanılarak, uçurumlardan atılarak öldürüldü. Hıdır Akar da bu katliamın son tanıklarındandı.

1938 tanığı Hıdır Akar son yolculuğuna uğurlandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!